Twórcze i nieszablonowe myślenie – relacja z konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Młodych Księgarzy

Twórcze i nieszablonowe myślenie – relacja z konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Młodych Księgarzy

W dniach 12-18.05.2002 odbyła się w Raach, w Austrii, 46 doroczna konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Młodych Księgarzy, International Congress of Young Booksellers, ICYB.

W spotkaniu wzięło udział 38 księgarzy z 16 krajów. Organizatorzy doskonale wywiązali się z zadania i w organizacyjnie perfekcyjny sposób przedstawili ambitny program konferencji wyrażony hasłem „nieograniczona siła sprzedaży” – „unlimited selling power”. Pięknie położone Raach, 800 m n.p.m. 250 mieszkańców, idealnie spełniało warunki centrum konferencyjnego. Widoki na ośnieżone szczyty Semmering, piękna pogoda, spokój tego miejsca wspaniale sprzyjały zarówno pracy intelektualnej jak i zajęciom towarzyskim.

Szczególnie intensywnie w tym roku przebiegała praca w grupach: mieliśmy do przygotowania zadanie tygodniowe, czyli opracowanie i zaprezentowanie koncepcji sklepu (niekoniecznie księgarni) stanowiącej spójną ofertę marketingową dla określonej, wybranej przez nas grupy docelowej. Niektóre projekty były zupełnie wizjonerskie, inne bardzo praktyczne i gotowe do realizacji właściwie od zaraz. Najważniejszy jednak był sam proces mentalny określany angielskim powiedzeniem „think out of the box” – „myśl, sięgaj poza ustalone ramy”. Tylko twórcze i nieszablonowe myślenie może zapewnić nam sukces na wysoce konkurencyjnym rynku.

Ponadto, w grupach zwiedzaliśmy księgarnie w Wiedniu i przygotowywaliśmy wspólny raport. Pomimo doświadczanej na każdym kroku austriackiej gościnności nasze raporty nie były pobłażliwe. Austriackie księgarstwo (800 księgarń na 7,8 miliona mieszkańców), działające w komfortowych warunkach ustawy o ustalonej cenie detalicznej (RPM: retail price maintenance system) to przede wszystkim małe i średnie rodzinne lub należące do Kościoła Katolickiego przedsiębiorstwa kultywujące dość przestarzałe sposoby aranżacji wnętrz, tworzenia oferty i jej prezentacji. Przeładowane książkami witryny, błędy logiczne w aranżacji wnętrz (brak koncepcji tzw. „loops”, czyli domyślnych dróg klienta w księgarni i wynikającego z nich umiejscowienia stałych elementów takich jak regały i kasy oraz tzw. POS (point of sale), czyli punktów wzmocnienia sprzedaży, chaos i nadmiar oferty, błędy ekspozycyjne to najczęstsze zarzuty. Były też oczywiście przykłady pozytywne z szeregiem zupełnie genialnie prostych rozwiązań. Wszystkie one zostały dokładnie udokumentowane i założę się, że już niedługo będą kopiowane w Niemczech, Francji, Norwegii, Słowenii, Słowacji…

Dwie przeplatające się serie seminariów pod hasłem „unlimited selling power” ogniskowały się wokół korzyści płynących z rozwoju osobistego dla rozwoju firm oraz wzmocnienia siły oddziaływania przestrzeni księgarskiej poprzez właściwą aranżację oraz właściwą organizację wydarzeń promocyjnych, tzw., events. Jak wielokrotnie udowadniano, nie warto wyważać raz otwartych drzwi i urządzając przestrzeń naszej księgarni warto korzystać z raz ustalonych i wielokrotnie przetestowanych rozwiązań? Warto też słuchać speców od PR, aby wiedzieć czy warto i jak to robić, aby wydarzenie promocyjne w naszej księgarni odniosło zamierzony sukces promocyjny i komercyjny. Nie jest ważne, bowiem, czy organizujemy wieczór poezji z udziałem wiernej grupki klientów, czy Sir Peter Ustinov podpisuje swoje książki w The British Bookshop w Wiedniu. Ważnym jest, że każda taka impreza musi być dokładnie zaplanowana i perfekcyjnie przeprowadzona. I właśnie w Raach wskazówek jak planować i jak organizować „events” nam udzielono.

Największe wrażenie na większości uczestników wywarło seminarium i warsztaty prowadzone przez znaną wiedeńską terapeutkę, dr Ruth Werdigier na temat umiejętności radzenia sobie z krytyką w życiu osobistym i miejscu pracy. Uzasadnieniem dla podjęcia tego tematu były obserwacje z rynku pracy wielu krajów. Zaobserwowano, że, niestety, w warunkach nie najlepiej opłacanej branży księgarskiej, w pracy związanej z kontaktami z ludźmi a jednocześnie z definicji zakładającej podwyższony poziom wrażliwości (mottem jednej ze zwiedzanych w Wiedniu księgarń jest Wir lesen unsere Bűcher – „my czytamy nasze książki”) bardzo często i zbyt szybko zdarzają się przypadki wypalenia zawodowego i porzucania pracy w księgarstwie. Aby pomóc sobie i naszym organizacjom warto uczyć się jak przyjmować krytykę i jak samemu przekazywać negatywne komunikaty wtedy, kiedy jest to konieczne.

W czasie konferencji wybrana została książka – laureatka tytułu BIBY 2002, Booksellers’ International Book of the Year. Wśród książek nominowanych w tym roku znalazły się miedzy innymi: Baudolino Umberto Ecco, Żar Sandora Marai, Wind Up Bird Chronicle Haruki Murakami, A ce soir Laure Adler. Zwyciężył Żar Marai. W imieniu ICYB serdecznie gratuluję Czytelnikowi, wydawcy Sandora Marai w Polsce.

Następna konferencja ICYB odbędzie się w dniach 18-24.05.2003, w Danii. Jej tematem przewodnim będą problemy księgarstwa w warunkach małej grupy językowej. Szczegółowy program konferencji będzie znany latem tego roku. Wszystkich zainteresowanych bliższymi informacjami na temat konferencji w Raach lub programem konferencji w Danii, proszę o kontakt.

Grażyna Nowicka
ICYB
c/o Księgarnia naukowa OMNIBUS
Fax: (+61) 852 12 61, 817 217
e-mail: grazyna.nowicka@omnibus.com.pl

Kategorie: Szkolenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.