Sprawa przesądzona? Na Torwarze odbędą się targi, ale … budownictwa.

Sprawa przesądzona? Na Torwarze odbędą się targi, ale … budownictwa.

Przegląd

Rozmowa z Januszem Foglerem, prezesem Ars Polony

WaszWW: Cała branża czeka na wspólne oświadczenie PIK i Ars Polony w sprawie organizacji Targów. Miało ono zostać podane 15 stycznie. Andrzej Nowakowski powiedział nam, że po Walnym Zgromadzeniu PIK przesłał stanowisko do Ars Polony i czeka na informacje zwrotną.

JF: Mam na biurku komunikat przesłany przez p. Nowakowskiego. Obecnie nad nim pracuję ponieważ wersja angielska zawiera kilka błędów językowych i stylistycznych. Poprawiony odeślę, ale nie wiem kiedy p. Nowakowski go podpisze. Najpierw musi się skonsultować z prezydium PIK, o ile wiem posiedzenia ma się odbyć we wtorek. Jeżeli chodzi o Walne Zgromadzenie PIK, to czytając komunikat z tego spotkania miałem wrażenie, że byliśmy na dwóch różnych posiedzeniach. Nie widziałem jeszcze takiej kompromitacji. Pięć pierwszych godzin było żenujące.

WaszWW: Czy Ars Polona specjalnie zwleka z podjęciem decyzji, bo czas gra na Państwa korzyść?

JF: Nie wiem o co chodzi. Torwar to od samego początku nie była propozycja poważna. To były naciski i ataki na Ars Polonę. W ciągu tygodnia odbyłem wiele spotkań i dyskusji aby udowodnić, że Pałac Kultury to propozycja lepsza. Udało się wynegocjować z władzami miasta cenę o 25% niższą od dotychczasowej. Będzie więc dużo taniej niż na Torwarze. Przekazano nam także nieodpłatnie teren wokół PKiN, aby zorganizować kiermasz.

WaszWW: PIK chciałby mieć większy wpływ na kształt i organizację Targów.

JF: Już ma ogromny wpływ. Nie wyobrażam sobie organizacji Targów bez merytorycznej pomocy PIK, a także pozostałych organizacji, np. PTWK.

WaszWW: Czy można w takim razie dyskutować nad nowym miejscem przyszłorocznych targów?

JF: Wszystko zależy od sukcesu tegorocznej imprezy. Nie zapominajmy, że w PKiN mamy do dyspozycji 11tys.m2 powierzchni, na Torwarze byłoby to 2,8tys. Jeżeli znajdziemy sensowną halę to będzie można się zastanawiać nad nowym miejscem.

A teraz w oczekiwaniu na oficjalne komunikaty podajemy informację, być może tak mało istotną,  że nie podano jej wcześniej do publicznej wiadomości wydawców.
W dniach 17-19 maja na Torwarze odbędą się Targi „Murator”. Andrzej Izmer, kierownik działu imprez Torwaru powiedział, że data tej imprezy została ustalona już około 10 dni temu. Już po tym terminie odbyły się Walne Zgromadzenie PIK, rozmowa z Wirtualnym Wydawcą, a prezes Andrzej Nowakowski nadal utrzymywał, iż Torwar jest prawdopodobnym miejscem odbycia się Targów . Wielki blef Prezesa?

Agnieszka Kubica, Katarzyna Głódkowska

Ale jaja…
Każda próba porozumiewania się w innych językach niż język polski musi w efekcie prowadzić do braku porozumienia czyli tzw. „wspólnego języka”.
A ten komunikat po angielsku to pewnie z powodu Polish Chamber of Books?
Wielki blef Prezesa? – raczej niezły blamaż!

 Krzysztof A. Zaremba

Kategorie: Targi krajowe, Wywiady

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.