Będzie jeszcze gorzej. Przychody dystrybutorów w USA

Będzie jeszcze gorzej. Przychody dystrybutorów w USA

Dochody trzech największych sieci dystrybucji w USA wzrosły o 5,7%, do 1,63 mld dol. w pierwszym kwartale 2001 roku. Było to o 3 punkty procentowe mniej niż w tym samym okresie 2000 r. – 8,4%. Wszyscy trzej dystrybutorzy, Barnes & Noble, Borders Group oraz Books-A-Million, odnotowali spadek tempa wzrostu. Najlepszy wynik osiągnął Borders – wzrost o 7,4% do 729,9 mln dol., następnie BAM – 4,7% i B&N – 4,3%.

Dyrektor finansowy Borders powiedział, że sprzedaż do pierwszych trzech tygodni kwietnia była taka, jaką zakładano. Później nastąpił znaczący spadek. W pierwszych tygodniach maja zwiększyła się sprzedaż w domach handlowych Borders o 2%, ale zmalała w księgarniach Walden (należących do Borders Group) sytuowanych w centrach handlowych – o 1,8%.

Wszyscy trzej dystrybutorzy przewidują, że drugi kwartał wypadnie jeszcze gorzej w porównaniach do 2000 r. Przede wszystkim ze względu na to , że w lipcu ubiegłego roku bardzo dobrze sprzedawał się ‚Harry Potter and the Goblet of Fire’. Borders przewiduje w drugim kwartale 2% wzrost sprzedaży w swoich domach towarowych i 5% spadek w księgarniach Walden. B&N liczy na 2-3% wzrostu. BAM nie podało swoich prognoz, ale uważają, że ich straty będą większe od tych w drugim kwartale 2000 r.

Pomimo 7,4% wzrostu sprzedaży, Borders odnotował 18,9 mln dol.straty netto w pierwszym kwartale. Jest to związane z aliansem z Ingram, który kosztował ich 18,1 mln dol. oraz z przegranym procesem ze Amerykańskim Stowarzyszeniem Księgarzy – 1,4 mln dol. Dochód z kontynuowanych działań w pierwszym kwartale 200 1r. był niewielki i wyniósł około 600 000 dol. 
Sprzedaż w samych tylko domach towarowych Borders wzrosła o 11,4% osiągając 550,6 mln dol. Dwucyfrowy wzrost odnotowano w dziale dziecięcym, DVD, z prezentami i artykułami papierniczymi. Sprzedaż książek wzrosła o 2%, niewielki był też wzrost w dziale muzycznym. 

Dochody Waldon spadły o 3,9%, co może być efektem ogólnego spowolnienia ruchu w centrach handlowych. Sprzedaż w oddziałach zagranicznych firmy wzrosła o 13,9% do 52,5 mln dol., głównie dzięki dobrym wynikom w Wielkiej Brytanii. 

Borders ma zamiar w tym roku zainstalować program komputerowy, pozwalający klientom sprawdzać przez Internet, które książki są dostępne w magazynach poszczególnych domów handlowych i rezerwować je. Rozpoczęto także program redukcji kosztów (zmniejszenie kosztów płac i funkcjonowania domów handlowych). Zarówno środki do kontroli kosztów jak i przewidywany 3% wzrost w sprzedaży w domach towarowych mają dać rezultat w postaci 15% wzrostu dochodów w tym roku.

Agnieszka Kubica 

INTERNETOWY RYNEK WYDAWNICZY

W POLSCE

> WYDAWNICTWA   | 
> DYSTRYBUTORZY i HURTOWNIE  |
> KSIĘGARNIE i MEGASTORY  | 
> INSTYTUCJE  |
> BIBLIOTEKI |
> AGENCJE LITERACKIE  |

> PISMA BRANŻOWE  |
> TARGI KSIĄŻKI  |

> POLIGRAFIA (drukarnie, poligrafia, grafika, prepress, DTP, papier)

—————————–

ZAGRANICZNY

bazy adresowe w serwisach, portalach i czasopismach, najważniejsze księgarnie i instytucje, zwiedzamy CPD i BISG

 

(więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne - linki

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.