Rynek książki a wybory parlamentarne

Rynek książki a wybory parlamentarne

„The Bookseller” zapytał partie kandydujące w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii   o ich politykę względem rynku książki. Trzy partie, Partia Pracy, Konserwatyści i Liberalni Demokraci, miały ustosunkować się do następujących kwestii : poziom wsparcia dla handlu książką, podatek VAT na książki, polityka względem bibliotek oraz zaopatrywanie szkoły w książki.

Liberalni Demokraci nie mają na razie zamiaru obłożyć książki podatkiem VAT, ale też nie wykluczają takiej możliwości w przyszłości (obecnie w Wielkiej Brytanii obowiązuje zerowa stawka VAT na książki). Laburzyści opowiedzieli się przeciwko podatkowi a Konserwatyści uważają, że Laburzyści powinni wziąć pod uwagę dyrektywy UE, które zobowiązują ich do dostosowania systemu podatkowego do tego obowiązującego w Unii.

Zarówno Laburzyści jak i Liberalni Demokraci uważają, że rząd powinien aktywnie wspierać rynek książki, ale tylko Ci drudzy deklarują zmniejszenie podatków od działalności gospodarczej. Małe księgarnie, niewielkie wydawnictwa mogłyby skorzystać z ulg podatkowych sięgających do 1500 funtów.

Laburzyści chcą inwestowania w edukację. Będą kontynuować program „książki dla małych dzieci” oraz chcą utworzenia mini bibliotek w wiejskich urzędach pocztowych.

Liberalni Demokraci chcą finansowania przez państwo zakupu książek do szkół. Obiecali oni dodatkowo każdej szkole średniej 4250 funtów, a podstawowej – 1250 na zakup książek. Laburzyści proponują  dotację dla szkół w wysokości około 70 000 funtów rocznie. Pieniądze te mogłyby zostać przeznaczone na zakup książek lub realizację innych celów.

Partia konserwatywna zobowiązała się, że będzie  wspierać rynek książki. Zapewniła, że rynek ten nie jest wystawiony na niekorzystne konkurowanie   z firmami zagranicznymi przez nałożenie   krajowych i unijnych regulacji.

Wybory parlamentarne 7 czerwca wygrali zdecydowanie Laburzyści.   Ciekawe w jakim stopniu na wygraną miały wpływ deklaracje odnośnie rynku książki.   Może warto zapytać rodzime partie ile miejsca w ich programach wyborczych poświęcono rynkowi książki?

AK (na podst. ‚The Bookseller’).

 

>>Nic to nie da, ale miło przeczytać. Przy okazji małe pytanie: Czy ktoś wie, jaki procent naszych parlamentarzystów przeczytało w ciągu ostatniego roku jakąś książkę?
Krzysztof Gutowski

 

INTERNETOWY RYNEK WYDAWNICZY

W POLSCE

> WYDAWNICTWA   | 
> DYSTRYBUTORZY i HURTOWNIE  |
> KSIĘGARNIE i MEGASTORY  | 
> INSTYTUCJE  |
> BIBLIOTEKI |
> AGENCJE LITERACKIE  |

> PISMA BRANŻOWE  |
> TARGI KSIĄŻKI  |

> POLIGRAFIA (drukarnie, poligrafia, grafika, prepress, DTP, papier)

—————————–

ZAGRANICZNY

bazy adresowe w serwisach, portalach i czasopismach, najważniejsze księgarnie i instytucje, zwiedzamy CPD i BISG

 

(więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne - linki

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.