Azymut walczy !!! (z wiatrakami) – kolejne spotkanie u Prószyńskiego

Azymut walczy !!! (z wiatrakami) – kolejne spotkanie u Prószyńskiego

Przegląd

Tym razem spotkanie u Prószyńskiego miało trochę łagodniejszy przebieg niż poprzednie. Gościem spotkania był OSD Azymut, następna hurtownia ze stratą, ale jak podkreślali przedstawiciele Zarządu firmy – ze stratą k o n t r o l o w a n ą. Na dodatek strata szykuje się także w tym roku. A to za sprawą ogromnych inwestycji, które poczynił Azymut w ostatnich 2 latach. Niestety nie można się było dowiedzieć ani o wielkości straty ani o wielkości inwestycji. Aby uspokoić zdenerwowanych wydawców Grzegorz Majerowicz kilkakrotnie akcentował fakt, że po raz pierwszy w historii polskiego hurtu księgarskiego, inwestycje nie były finansowane z kieszeni wydawców a z kapitału założycielskiego, a obecny deficyt jest pokrywany z kredytu Citibanku.

Jak nas poinformował Andrzej Uryga w 2001 roku Azymut oprócz straty planuje także obrót na poziomie 165 mln złotych a w 2002 roku na poziomie 210 mln i zysk. Na pytanie z sali, czy po pierwszych 5 miesiącach 2001 roku planowana jest jakaś korekta planu w dół (w związku z ogólnym kryzysem w branży), V-ce Prezes Azymutu kategorycznie zaprzeczył. Według Andrzeja Urygi, Azymut jest skazany na sukces, gdyż według jego obiczeń działalność hurtowa przy obrotach poniżej 200 mln zł jest po prostu nieopłacalna.

Aby zrealizować ten plan w w najbliższym czasie przewidywane są zmiany w akcjonariacie Azymutu (podobnie jak w Grupie PWN) poprzez dopuszczenie inwestora branżowego lub finansowego. (Wydawcy chętni do inwestowania w hurt mają dużą szansę, będą się musieli tylko sensownie podzielić: jedna część w Matrasa, druga w Światowida, trzecia w Azymut a wszyskie „maluchy” w resztę hurtu). Rozmowy z inwestorami mają być zakończone na przełomie III i IV kwartału.

Jednak propozycje Azymutu co do dalszej restrukturyzacji hurtu księgarskiego są bardzo sensowne.
Pozytywna selekcja „prawdziwych” księgarń, czyli wytypowanie tych które są warte, aby z nimi współpracować oraz które nie boją się myśleć i kupują książki na faktury zamknięte.
Aby sprzedawać na faktury zamknięte (Azymut jest jedyną hurtownią w Polsce, która robi to na wielką skalę) należy dać księgarzom dogodne warunki kredytowe (minimalny termin płatności 60 dni), lepsze warunki rabatowe (minimum 30%) oraz limitowane prawo zwrotu (maksymalnie 20%) z możliwością rozliczania zwrotów dwa razy w roku.
Należy księgarzom ułatwić dostęp do informacji o tytułach dostępnych w sprzedaży oraz o zapowiedziach wydawniczych (chociaż jak powiedział Andrzej Uryga jest to zakładanie spodni przez głowę, gdyż księgarze nie mają takiej potrzeby).
Podnoszenie kwalifikacji księgarzy poprzez organizację szkoleń finansowanych przez Azymut (do chwili obecnej zostało przeszkolonych 200 księgarzy, a jutro zaczyna się następne szkolenie z sześciu zaplanowanych na ten rok).
Pomoc księgarzom w organizacji promocji w księgarniach.

Na końcu padła propozycja od wydawców aby Azymut kupował od wydawców książki na faktury zamknięte z limitowanym prawem zwrotu. Przedstawiciele Azymutu za bardzo się przed tym nie bronili ale pod warunkiem, że wszystkie hurtownie w Polsce, także będą kupowały na faktury zamknięte oraz, ze liczba odbiorców hurtowych zostanie zredukowana przynajmniej do 10. I tu oczywiście nie było zgody. Wydawcy zakochani w swoich wuzetkach do tego stopnia, sami boją się podjąć taką decyzję i proszą Azymut aby on się dogadał z innymi hurtowniami. A nie prościej wrócić do firmy, wypowiedzieć stare umowy i zacząć wszystkim sprzedawać na faktury zamknięte. Niestety może się wtedy okazać, że w większości hurtowni nie będzie już czego fakturować i tej nagiej prawdy chyba najbardziej się boją wydawcy.
Jeżeli wydawcy wystawią Azymut do samodzielnej walki z wuzetkami, to będzie to niestety walka z wiatrakami.

Jacek Włodarczyk

> Grupa PWN – bilans 2000
> PWN – planowane straty, planowany wzrost przychodów, plany związane z Encyklopedią 30-tomową
> Grupa PWN – obecna struktura

INTERNETOWY RYNEK WYDAWNICZY

> PISMA BRANŻOWE  |
> TARGI KSIĄŻKI  |

> POLIGRAFIA (drukarnie, poligrafia, grafika, prepress, DTP, papier)

—————————–

ZAGRANICZNY

bazy adresowe w serwisach, portalach i czasopismach, najważniejsze księgarnie i instytucje, zwiedzamy CPD i BISG

Kategorie: Rynek Polski, Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.