Komunikat z przebiegu posiedzenia Rady PIK- 23 czerwca 2006 r.

Komunikat z przebiegu posiedzenia Rady PIK- 23 czerwca 2006 r.
W dniu 23 czerwca 2006 r. odbyło się posiedzenie Rady PIK. W posiedzeniu uczestniczyli: Piotr Marciszuk, Prezes PIK; Piotr Dobrołęcki, Wiceprezes Rady PIK; Aldona Zawadzka, Wiceprezes Rady PIK; Michał Brzozowski, Członek Rady PIK; Mikołaj Burchard, Członek Rady PIK; Andrzej Kosowski, Członek Rady PIK; Grzegorz Majerowicz, Członek Rady PIK; Grażyna Szarszewska, Członek Rady PIK oraz Marek Jakimowicz, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej PIK. Ponadto obecny był Sławomir Paszkiet, Dyrektor Biura PIK.
Obradom przewodniczył Piotr Marciszuk.
 
W trakcie obrad:
 
Kontynuowano omawianie zadań Rady na nową kadencję. Omówiono dotychczasowe rozmowy z Izbą Księgarstwa Polskiego oraz przebieg Walnego Zebrania Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK.
Przedyskutowano przygotowania do udziału PIK w Targach Książki w Krakowie.
Podjęto decyzje w sprawie przyjęcia nowych członków PIK.
 
Ad. pkt 1.

Członkowie Rady kontynuowali dyskusję nad głównymi tematami, którymi Rada PIK powinna zająć się w pierwszej kolejności.

1. W trakcie omawiania problemów związanych z reprografią członkowie Rady: (1) z uznaniem odnotowali fakt wydania przez Bibliotekę Analiz przekrojowego numeru w całości poświęconego problemom reprografii, jednocześnie z satysfakcją przyjęli ofertę autorów opracowania aby wydanie w formie elektronicznej zostało udostępnione wszystkim członkom PIK (materiał został rozesłany w dniu 3 lipca br., jest również dostępny na stronach internetowych PIK, pod adresem: http://www.pik.org.pl/index.jsp?id=821; (2) podkreślili, że Rada z największą uwagą podchodzi do konieczności pilnego uporządkowania systemu pobierania opłat z tytułu praw autorskich do utworów kopiowanych w punktach kserograficznych – związane jest to ze zwalczaniem procederu nielegalnego kopiowania niezwykle szeroko rozpowszechnionego w szkolnictwie – na wszystkich jego poziomach; postanowiono podjąć działania zmierzające do stworzenia bardziej skutecznego systemu pobierania i repartycji opłat z tytułu praw autorskich z obszaru reprografii poprzez zaproszenie do współpracy organizacji odpowiedzialne za te działania: KOPIPOL i Książkę Polską oraz (3) omawiali temat ewentualnego udziału PIK w pracach Książki Polskiej.

2. W trakcie omawiania problemu stawki VAT po 2007 r. członkowie Rady: (1) podkreślili konieczność prowadzenia ścisłej współpracy z Izbą Wydawców Prasy oraz Polską Izbą Druku poprzez wspólne występowanie z opracowanymi postulatami wobec Ministerstwa Finansów; (2) z optymizmem odnotowali zapowiedź, że od 2007 r. interpretacje Ministerstwa Finansów będą jednoznaczną wykładnią dla Urzędów Skarbowych; (3) wskazali, że istotnymi argumentem za utrzymaniem zerowej stawki VAT na książki jest kwestia cen podręczników;  oraz (4) zwrócili uwagę na fakt dyskryminacji producentów krajowych (wobec uprzywilejowanych zagranicznych producentów z krajów gdzie usługa drukarska jest obłożona znacznie niższymi stawkami VAT).

3. Rada omówiła dotychczasową współpracę z firmą kurierską OPEK, ustalając, że wszelkie informacje od członków PIK z opiniami na temat świadczonych usług będą dokładnie analizowane. Przedstawiciele Rady podejmą również rozmowy z firmami dystrybuującymi papier w sprawie uzyskania ewentualnych ulg dla członków PIK, rozważając też pozyskanie takich firm jako sponsorów akcji promujących czytelnictwo.

4. Członkowie Rady zapoznali się z informacją w sprawie budżetu Izby. Stwierdzono, że na obecnym etapie prac Rady nie ma konieczności dokonywania w nim zmian. Ustalono ponadto, że na następnym posiedzeniu Rada zapozna się z informacją na temat wykonania budżetu Izby za 1. półrocze 2006 r.

5. Rada omówiła zasady prowadzenia komunikacji informacyjnej w ramach Izby. W sprawie opracowania dla członków PIK skrótów z zagranicznych newsletterów prowadzone są jeszcze rozmowy. Rada PIK wyraziła również zadowolenie z zapowiedzi przygotowania kolejnych numerów tematycznych przez redakcję Biblioteki Analiz. Podczas jednego z najbliższych posiedzeń Rada Izby zapozna się z opracowaniem dotyczącym polityki informacyjnej PIK.

6. Członkowie Rady omówili zasady współpracy PIK z Instytutem Książki oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rada z optymizmem oceniła możliwości kontynuowania współpracy z tymi instytucjami, dostrzegając poważną szansę na poszerzenie współpracy, szczególnie w zakresie promocji czytelnictwa, z wykorzystaniem środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej.

7. Członkowie Rady zapoznali się ze wstępnymi założeniami dotyczącymi planów promocji czytelnictwa. W trakcie ich omawiania stwierdzono, że niezbędne jest m.in.: (1) sporządzenie listy organizacji i instytucji, które mogą zostać zaproszone do współpracy w akcji promocji czytelnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Instytutu Książki oraz IKP; (2) zaplanowanie tego typu działań w kilkuletniej perspektywie; (3) aby zaplanowana promocja była prowadzona w oparciu o doświadczenia zachodnioeuropejskie, z wykorzystaniem dotychczasowych osiągnięć związanych z obchodami Światowego Dnia Książki.

 
Ad. pkt  2.

Członkowie Rady zapoznali się z informacjami Piotra Marciszuka z przebiegu dotychczasowych rozmów z przedstawicielami Izby Księgarstwa Polskiego. W trakcie dyskusji zapoznano się również z informacją o spotkaniu wydawców edukacyjnych z Ministrem Edukacji Narodowej oraz informacją o przebiegu Walnego Zebrania Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK. Pełna relacja z tych dwóch spotkań została przekazana członkom Izby w komunikacie w dniu 28 czerwca 2006 r. (jest również dostępna stronach internetowych, pod adresem: http://www.pik.org.pl/index.jsp?id=806. W podsumowaniu dyskusji Członkowie Rady zwrócili uwagę na zagrożenia, jakie dla rynku książki stwarzają obecne działania rządu, a szczególnie resortu edukacji. Rada przyjęła do wiadomości stanowisko Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK oraz treść pisma Piotra Marciszuka skierowanego do rzecznika MEN, w którym poprosił, aby zaproszenia kierowane do wydawców edukacyjnych były przekazywane poprzez Polską Izbę Książki, która jest głównym przedstawicielem tego środowiska.

 
Ad. pkt  3.

Członkowie Rady zapoznali się z informacją o przygotowaniach do udziału PIK w Krakowskich Targach Książki. W trakcie dyskusji Rada ustaliła, że: (1) PIK wesprze (poza dotychczasowym finansowym zaangażowaniem) medialnie organizację Konkursu o Nagrodę im. Długosza, (2) w ramach kontynuowanego Konkursu PIK-owego Lauru, podczas uroczystości wręczania nagród wykład wygłosi osoba będąca autorytetem w środowisku – w tej sprawie będą prowadzone dalsze rozmowy, (3) zostaną zorganizowane dwa seminaria tematyczne – jedno poświęcone problematyce prawa autorskiego, drugie natomiast poruszające zagadnienia podatkowe.

 
Ad. pkt  4.

Rada PIK po zapoznaniu się z zestawieniem wniosków o przyjęcie nowych członków Izby podjęła:

 
uchwałę nr 1 w sprawie przyjęcia firmy dystrybucyjnej „Fundusz BETA”(Sp. z o.o.) w poczet członków PIK;
uchwałę nr 2 w sprawie przyjęcia Oficyny Wydawniczej „FOREST” w poczet członków PIK;
uchwałę nr 3 w sprawie przyjęcia Wydawnictwa „NERITON” w poczet członków PIK;
uchwałę nr 4 w sprawie przyjęcia „University of Cambridge” (przedstawicielstwo w Polsce) w poczet członków PIK;
uchwałę nr 5 w sprawie przyjęcia podmiotu „Sferia Intermedia Sp. z o.o.” (Portal Księgarski) w poczet członków PIK.
 
Jednocześnie Rada przyjęła do wiadomości informację o złożeniu rezygnacji z członkostwa w PIK przez firmy: (1) Dom Książki S.A. Poznań, (2) Polonia Press, (3) Hurtownię książek „Filaret” S.J., (4) Drukarnię „Sowa” (Sp. z o.o.).
 
W ramach omawiania spraw różnych Rada PIK potwierdziła zasadność pilnego wypowiadania się w sprawie bieżących ważnych problemów rynku wydawniczego i księgarskiego poprzez wydawanie aktualnych komunikatów. Przejawem tego podejścia były korespondencyjnie podejmowane uchwały Rady w sprawie proponowanych zmian podatkowych dotyczących likwidacji 50 proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców, naukowców i przedstawicieli innych wolnych zawodów (http://www.pik.org.pl/index.jsp?id=787) oraz w sprawie listu otwartego do premiera K. Marcinkiewicza, w którym zaprotestowano przeciwko odwołaniu dyrektora CODN (http://www.pik.org.pl/index.jsp?id=789).
 
opracował: KR
 
Kategorie: Instytucje

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.