Sejm ustanowił patronów na rok 2024

Sejm ustanowił patronów na rok 2024

Przegląd

W piątek podczas posiedzenia Sejmu, posłowie podjęli uchwały dotyczące patronów roku 2024. Wśród nich znaleźli się literaci: Marek Hłasko, Melchior Wańkowicz, Kazimierz Wierzyński i Zygmunt Miłkowski.

W przyszłym roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Marka Hłaski – wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Debiutował w 1954 r. opowiadaniem „Baza Sokołowska, a wysokie noty krytyków, Nagrodę Literacką Wydawców i uznanie czytelników zdobył tomem opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”.

Kazimierz Wierzyński będzie patronował Polsce w przyszłym roku w uznaniu dla tego wielkiego artysty słowa, niezłomnego w podtrzymywaniu ducha polskiej niezawisłości w 130. rocznicę jego urodzin.

Natomiast Melchior Wańkowicza został doceniony za swoje niepokorne, odważne, wnikliwe dziennikarstwo, pracę pisarza i reportażysty. „Kierował się prawdą i jej służył. Na karty swoich książek przenosił świat wartości wyniesionych z rodzinnego domu” – głosi uchwała.

W przyszłym roku będziemy także obchodzić dwusetną rocznicę urodzin Zygmunta Miłkowskiego – Jeża, żołnierza i pisarza, wytrwałego działacza niepodległościowego, twórcy idei obrony czynnej i skarbu narodowego. (PAP)

 

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia
Tagi: Sejm RP