Ogłoszono wyniki programu rezydencjalnego Kraków-Québec

 

Radek Rak, autor nagrodzonej m.in. Nagrodą Nike „Baśni o wężowym sercu” spędzi sierpień w Québecu. Natomiast we wrześniu w mieszkaniu rezydencjalnym krakowskiego Pałacu Potockich będziemy gościć kanadyjskiego twórcę Stéphane’a Pichera.

Dwa Miasta Literatury UNESCO – Québec i Kraków po raz trzeci połączyły siły w ramach programu rezydencjalnego dla pisarzy, poetów i tłumaczy. W ramach współpracy wybrani twórcy korzystają z miesięcznych pobytów stypendialnych. Podczas gdy pisarz z Kanady będzie gościć w krakowskim Pałacu Potockich, wybrany autor z naszego miasta spędzi miesiąc w pokojach gościnnych Maison de la littérature (Domu Literatury) w Québecu.

 

Radek Rak to pisarz i lekarz weterynarii. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. Laureat Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2022 za książkę „Agla. Alef” (Powergraph)”.

Jego twórczość skupia się wokół miejsca mitu w historii i współczesności, szerszych problemów społecznych opowiedzianych z perspektywy osób marginalizowanych, z jednoczesnym dużym naciskiem na piękno i różnorodność stylu oraz jego adekwatność do opowieści.

W trakcie pobytu w Québecu zamierza kontynuować pracę nad cyklem „Agla” (tom drugi i trzeci), a także rozpocząć pisanie nowej książki o roboczym tytule „Nie ma chleba w mieście Emaus”. W zamyśle jest to polifoniczna powieść obyczajowa o polskiej prowincji ostatnich trzydziestu lat, poruszająca tematy wykluczenia, przemocy w szkole, przyczyn postępującej radykalizacji, a także zmian w podejściu do kwestii obyczajowych, religijnych i rodzinnych.

 

Stéphane Picher jest autorem i księgarzem. Wydał dwa zbiory poezji: La naïveté de vivre (Les éditions Le loup de gouttière, 2002) i Le combat du siècle (Les éditions du passage, 2018), nominowany do nagrody Prix des libraires du Québec w 2019 roku. Obecnie pracuje nad trzecim tomikiem pod roboczym tytułem Retour sur terre. W swojej twórczości za równie istotną uważa melodykę zdań, jak i ich znaczenie. Interesuje się kolażem i łączeniem go z poezją („blackout poetry” itp.). Jako redaktor współpracował z pismami Lettres québécoises i Les Libraires. Pociągają go (niemal) wszystkie formy literackie, ma też różnorodne zainteresowania, takie jak ukulele, baseball i klasyczny film noir. Le guide d’identification des fantômes będzie jego pierwszą książką prozatorską.

Przewodnik: Jak rozpoznać ducha? będzie osobistą opowieścią literacką, autor przedstawi w niej wyobrażenia nieobecnych, które mimowolnie lub pośrednio stały się jego modelami. Te nieuchwytne postacie, które niczym zjawy nigdy nie znajdują się tam, gdzie powinny być, odnalazł u Melville’a, Cervantesa, Franquina, ale także w swoim drzewie genealogicznym. Wiecznie pochłonięci myślami introwertycy zamknięci w swojej bańce, marzyciele gnębieni przez rzeczywistość; twórcze umysły w udręczonych ciałach. Autor chce z życzliwością opowiedzieć czytelnikowi ich historię, naszą historię.

Pobyty obojga autorów odbywają się w ramach programu rezydencjalnego Miast Literatury UNESCO.

 

 

za miastoliteratury.pl

Kategorie: Instytucje