Nowości Wydawnictwa UJ zebrane w serii Psyche/Soma

Przegląd

W serii przedstawiamy praktyczne poradniki uznanych zagranicznych specjalistów dotyczące zdrowia psychicznego. Autorzy w przystępny sposób przekazują swoją wiedzę i doświadczenie terapeutyczne wszystkim osobom zainteresowanym tematem. Seria Psyche/Soma to propozycja dla czytelników pragnących poradzić sobie z własnymi problemami oraz specjalistów szukających inspiracji i nowych pomysłów w pracy z pacjentami.

 

Jerold J. Kreisman, Hal Straus
Nienawidzę cię! Nie odchodź! Wydanie II
Zrozumieć osobowość borderline
Przekład: Magdalena Czech
Przekład wydania I: Marzena Szymańska-Błotnicka
Seria: Psyche / Soma

ISBN: 978-83-233-5239-6
Liczba stron: 368
Format: 15,5×23 cm
Data publikacji: 14.04.2023

 

Nowe, uzupełnione wydanie bestsellerowego poradnika o BPD

Codzienność osób cierpiących na zaburzenie osobowości borderline przypomina emocjonalną karuzelę. Dotyczą ich skrajne wahania nastroju, niekontrolowane wybuchy gniewu i zachowania autodestrukcyjne. Jerold J. Kreisman i Hal Straus od lat pomagają zrozumieć, czym jest BPD, jak je rozpoznawać i leczyć. Obserwując zmiany, które nastąpiły w terapii zaburzeń osobowości z pogranicza w ciągu ostatnich lat, postanowili zaktualizować i uzupełnić swój bestsellerowy poradnik.

W drugim wydaniu znalazły się informacje o wynikach najnowszych badań z zakresu neurobiologii i genetyki. Pozwolą one lepiej zrozumieć przyczyny BPD, a także jego związek z innymi problemami: nadużywaniem substancji psychoaktywnych, wykorzystywaniem seksualnym, zespołem stresu pourazowego, ADHD czy zaburzeniami odżywiania. Autorzy wskazują również, jak postęp w dziedzinach psychoterapii i farmakologii wpłynął na rosnącą skuteczność leczenia.

Nienawidzę cię! Nie odchodź! to kompleksowe źródło wiedzy na temat zaburzenia osobowości borderline. Szczegółowa i podparta licznymi przykładami charakterystyka objawów ułatwi poznanie BPD, a sprawdzone techniki terapeutyczne pomogą radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i zmieniać szkodliwe schematy działania.

Dzięki tej książce:

  • poznasz przyczyny BPD i jego związek z innymi zaburzeniami;
  • zrozumiesz trudności w diagnozie i leczeniu;
  • nauczysz się wspierać osoby, u których rozpoznano zaburzenie borderline;
  • wypracujesz skuteczne sposoby komunikacji.

Autorzy opisują niekończące się cierpienie pacjentów z diagnozą BPD i ich bliskich, a także szczegółowo edukują na temat współczesnych postępów w psychoterapii i farmakoterapii. Ich książka to pouczające źródło wiedzy, które budzi optymizm i daje nadzieję na remisję, złagodzenie objawów i ukojenie bólu.
dr Anna Englert-Bator psycholog, certyfikowana psychoterapeutka CBT, terapeutka DBT, wiceprzewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej

 

Elizabeth Cohn Stuntz, Marsha M. Linehan
Radzić sobie z rakiem
Jak zapanować nad emocjami i odzyskać nadzieję
Przekład: Agnieszka Kasprzyk
Konsultantka merytoryczna: Joanna Zapała
Seria: Psyche / Soma

ISBN: 978-83-233-5246-4
Liczba stron: 208
Format: 15×23 cm
Data publikacji: 20.04.2023

Wsparcie psychologiczne w chorobie nowotworowej

W Polsce każdego dnia średnio 450 osób dowiaduje się, że ma nowotwór. Taka diagnoza często jest traktowana jak wyrok. Pojawiają się lęk o przyszłość, strach przed cierpieniem i śmiercią, smutek, gniew. Elizabeth Cohn Stuntz i Marsha M. Linehan z własnego doświadczenia wiedzą, jak trudne, wyniszczające i przytłaczające jest życie z rakiem.

Autorki, wykorzystując założenia terapii dialektyczno-behawioralnej, opracowały program pomocy psychologicznej dla pacjentów onkologicznych. Strategie szczegółowo opisane w książce pomogą zrozumieć reakcję na wiadomość o chorobie, realnie ocenić sytuację, by podjąć odpowiednie leczenie, a także lepiej radzić sobie z przytłaczającymi emocjami. Stuntz i Linehan wyjaśniają, jak skutecznie komunikować swoje potrzeby zarówno bliskim, jak i personelowi medycznemu, wskazują drogę do akceptacji dolegliwości psychicznych i fizycznych oraz odnalezienia sensu w cierpieniu.

Kathryn Mannix
Słucham cię
Jak rozmawiać na trudne tematy
Przekład: Dariusz Rossowski
Seria: Psyche / Soma
Liczba stron: 272 Format: 15,5×23 cm

Rok wydania: 2023

ZAPOWIEDŹ

Znajdź odpowiednie słowa w trudnych momentach

Każdy z nas w ciągu swojego życia staje wobec konieczności odbycia rozmowy, której wolałby uniknąć. Musimy wyjawić bolesną prawdę, przekazać złe wiadomości lub wesprzeć kogoś po stracie. W jaki sposób prowadzić dialog, by powiedzieć wszystko i nie zranić? Jak mądrze towarzyszyć osobie przeżywającej intensywne emocje?

Kathryn Mannix, pracując na oddziale opieki paliatywnej, uczestniczyła w setkach niełatwych rozmów. Bazując na swoim doświadczeniu, podkreśla, że podejmowanie niewygodnych tematów daje więcej wolności niż ich unikanie. Na konkretnych przykładach tłumaczy, jak zapewnić odpowiednie warunki do komfortowej wymiany zdań, uważnie słuchać i tworzyć przestrzeń do swobodnej wypowiedzi. Pokazuje, że da się wykorzystać milczenie, dotyk czy na pozór błahy gest, by okazać zrozumienie i zachęcić do mówienia.

Słucham cię to poradnik, dzięki któremu nauczysz się prowadzić wrażliwe rozmowy, budować bliskość i oferować wsparcie bez narzucania własnych rozwiązań. Zawarte w książce praktyczne wskazówki pomogą nie tylko pracownikom służby zdrowia, opieki społecznej i pedagogom, lecz także wszystkim osobom pragnącym lepiej komunikować się z innymi.

Dzięki tej książce:

  • wyrobisz nawyki ułatwiające prowadzenie wrażliwej rozmowy;
  • zdobędziesz umiejętność aktywnego słuchania;
  • dowiesz się, jak okazać wsparcie w kryzysowych sytuacjach.