Fest Literacki „Kakauszale”

Fest Literacki „Kakauszale”

Przegląd

„Złap pociąg do książek” – to hasło rozpoczynającej się 5 października ósmej edycji Festu Literackiego „Kakauszale”, organizowanego przez bibliotekę miejską w Rudzie Śląskiej. Wśród wydarzeń imprezy poświęconej literaturze śląskiej znajdą się finał konkursu poetyckiego i targi śląskiej książki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej rozwija działalność m.in. w działającej od trzech lat Stacji Biblioteka – bibliotecznej przestrzeni zaaranżowanej w odrestaurowanym trzy lata temu zabytkowym, efektownym budynku dworca kolejowego w dzielnicy Chebzie. To właśnie Stacja Biblioteka jest miejscem organizacji “Kakauszali”.

“+Kakauszale+ to wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi w jednym miejscu autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników” – sygnalizuje dyrektor biblioteki Krystian Gałuszka. “Impreza ta ma przede wszystkim wspierać śląską literaturę i jej twórców, dlatego cieszę się, że zainteresowanie nią stale rośnie” – zaznaczył Gałuszka.

Będące motywem przewodnim festiwalu kakauszale to po śląsku łuski kakaowe, które niegdyś zalewano wrzątkiem i zagotowywano. Potem napój przecedzano i łączono z mlekiem i ewentualnie dodawano odrobinę cynamonu. Uczestnicy rudzkiej imprezy mogą częstować się tym szczególnym napojem podczas wydarzenia.

Tegoroczna, ósma edycja wydarzenia podzielona jest na cztery części: finał Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka, galę wręczenia “Tabulki”, targi śląskiej książki połączone z prezentacjami autorskimi i gyburstag (urodziny) Karola Goduli, dawnego przemysłowca będącego dla miasta symbolem jego historii.

Pierwszym wydarzeniem w ramach “Kakauszali” będzie finał Konkursu Poetyckiego im. ks. N. Bonczyka, zaplanowany na środę 5 października. Impreza rozpocznie się o godz. 17.30 w Stacji Biblioteka wernisażem wystawy Jerzego Obrodzkiego, a o godz. 18.00 przedstawieni zostaną laureaci tegorocznej edycji konkursu, zorganizowanego po raz osiemnasty.

W kolejną środę, 12 października, wręczona zostanie “Tabulka”, czyli honorowe wyróżnienie rudzkiej biblioteki, połączone z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXII. “Tabulka” to wyróżnienie dla najlepszego śląskiego autora, przyznawane w formie granitowej tabliczki, która po wręczeniu zostaje wmurowana na placu przy Stacji Biblioteka.

Wyróżniony autor otrzymuje wersję “Tabulki” w formie statuetki, a odbiór nagrody połączony jest ze spotkaniem autorskim. Do tej pory honorową nagrodę rudzkiej biblioteki otrzymali: Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek, Kazimierz Kutz, Szczepan Twardoch, Tadeusz Sławek i Lech Majewski.

VIII Targi Śląskiej Książki odbędą się w środę 19 października. W czasie imprezy śląscy wydawcy zaproponują swoje najnowsze książki (dostępne z rabatem), które podpisywane będą przez autorów biorących udział w targach. Zaplanowano również spotkania autorskie. Ponadto w tym dniu będzie można wziąć udział w poszukiwaniu skarbu diabła z Rudy i w konkursie wiedzy o Karolu Goduli.

W tej edycji “Kakauszali” 26 października zaplanowano Gyburstag Karola Goduli, który rozpocznie się o godz. 17.30, a zakończy o 19.00 wspólną biesiadą. “Będzie to impreza promująca postać Karola Goduli, mająca charakter sympozjonu” – zapowiedział dyrektor Gałuszka.

Karol Godula był żyjącym na przełomie XVIII i XIX w. przedsiębiorcą, okrzykniętym mianem króla cynku. Jego wychowanką była Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godulla z domu Gryzik, jedna z najważniejszych kobiecych postaci śląskiej historii, która pomnożyła otrzymany w spadku majątek Goduli, angażując się także w działalność społeczną, fundując szkoły, sierocińce i kościoły.(PAP)

 

 

Kategorie: Wydarzenia