Francja chce wprowadzić minimalną opłatę 3 EURO za dostawę książek kupionych online

Francja chce wprowadzić minimalną opłatę 3 EURO za dostawę książek kupionych online

Przegląd

Francuski rząd ogłosił, że wprowadzi minimalną opłatę za dostawę książek w wysokości 3 euro (około 2,92 USD), aby pomóc małym księgarzom konkurować z gigantami handlu detalicznego – głównie z Amazonem. Od 2014 r. nad Sekwaną obowiązuje zakaz darmowych dostaw książek, który jednak omijany jest przez platformy e-commerce – firmy pobierają symboliczną opłatę w wysokości 1 eurocenta. Minimalna opłata będzie miała zastosowanie tylko do zamówień poniżej 35 EUR (około 34,12 USD).

Jest to najnowszy środek rządu francuskiego mający na celu zrównoważenie konkurencji w sektorze książki, zgodny z wieloletnią tradycją przepisów protekcjonistycznych, mający na celu zrównoważenie rynku ksiązki. Od 1981 r. Francja wprowadziła stałe ceny książek, z maksymalnym rabatem wynoszącym 5 procent, a w 2010 r. rozszerzyła to prawo na e-booki. W 2014 r. francuski rząd zakazał bezpłatnych dostaw książek, na co Amazon odpowiedział, żądając od klientów jednego centa (0,01 euro) za dostawę.

Szacuje się, że w kraju jest około 3500 niezależnych księgarń – ponad trzy razy więcej niż w Wielkiej Brytanii, która ma taką samą populację i zrezygnowała ze stałych cen książek w 1997 roku.

Wzrost liczby sprzedawców internetowych, takich jak Amazon i francuska firma Fnac, osłabił działalność  mniejszych sklepów. Raport dostarczony do francuskiego Senatu w 2021 r. wskazuje, że ci dwaj sprzedawcy detaliczni odpowiadają za 80 procent sprzedaży książek online we Francji, czyli około 55 milionów tytułów. W tym samym raporcie zauważono, że dominująca pozycja tych firm pozwala im oferować darmowe dostawy, podcinając konkurencję i zwiększając swój udział w rynku.

Ostatecznie zdecydowano, że minimalna opłata wyniesie trzy euro. O zamiarze zmiany przepisów rząd francuski notyfikował Komisję Europejską. Jeśli komisja da zielone światło, opłaty wejdą w życie po sześciu miesiącach vacatio legis.

 

więcej www.theverge.com

 

Tagi: Francja