David Foster Wallace, Niewyczerpany żart

Przegląd

Gargantuiczna, błyskotliwa i dowcipna historia o pogoni za szczęściem w Ameryce. Portretująca najbardziej wzruszająco dysfunkcyjną rodzinę, jaka pojawiła się w literaturze ostatnich lat, powieść zgłębia zasadnicze pytania o kondycję człowieka i o rozrywkę: czym ona jest i dlaczego w tak dużym stopniu zdominowała nasze życie; jak pragnienie rozrywki wpływa na naszą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi; co o nas mówią przyjemności, które wybieramy.

“Niewyczerpany żart” powszechnie uznawana jest za przełomową amerykańską powieść lat dziewięćdziesiątych i najlepszą jak dotąd próbę uchwycenia rzeczywistości w nierealnym świecie. Główną osią fabuły jest poszukiwanie zaginionej kopii taśmy wideo znanej jako “Rozrywka”: filmu tak zabawnego, że każdy, kto go zobaczy, będzie zmuszony oglądać go w kółko, a zainteresowanie jedzeniem, piciem i podstawowymi warunkami sanitarnymi z czasem wygaśnie.

To pełna rozmachu analiza namiętności i rozkoszy, które czynią nas ludźmi – a także jedna z tych rzadkich książek, które na nowo definiują granice powieści.

“Dla takich książek warto żyć”
Jakub Małecki

“Następny krok w ewolucji prozy literackiej”
“The Atlantic”

“Niewyczerpany żart przyćmiewa niemalże każdą powieść napisaną w ostatnim stuleciu”
“The New York Times”

 

Arcydzielny wysiłek pisarski, translatorski, redakcyjny i produkcyjny oraz niezwykła powieść, na którą czekało tysiące czytelniczek i czytelników w całej Polsce, już niedługo w księgarniach!

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB