Czym jest Polska Myśl Szkoleniowa? Powstała o niej książka!

Przegląd


Michał Zachodny wziął na warsztat „polską myśl szkoleniową” i rozłożył ją na czynniki pierwsze, analizując przyczyny rzadkich zwycięstw i znacznie częstszych porażek polskiej reprezentacji. Znany analityk odmalowuje krajobraz piłki nożnej znad Wisły na przestrzeni dziesięcioleci, przedstawiając jej rozwój na tle taktycznych przemian w światowym futbolu.

Takiej historii polskiego futbolu jeszcze nie było. Jak mistrzowie gatunku, Jonathan Wilson czy Michael Cox, Michał Zachodny łączy taktyczną kompetencję z zamiłowaniem do anegdoty, świetnie czyta grę, rozumie jej ewolucję, ale przede wszystkim otwiera nas na nieznany świat. Odwieczne pytania – wynik czy styl? Wielka wizja czy ciasny pragmatyzm? Kopiowanie obcych wzorów czy może próba wynalezienia własnej drogi? – znajdują zaskakująco świeże odpowiedzi, a obok Górskiego, Gmocha, Piechniczka czy Nawałki staje pracująca tu od samego początku i z niejasnych powodów zapomniana rzesza ekspertów z zagranicy. Jak dla mnie: książka roku – przyznaje Michał Okoński.

Co doprowadziło polską reprezentację do największych sukcesów w historii? W jaki sposób Kazimierz Górski i Antoni Piechniczek zbudowali drużyny, które sięgnęły po trzecie miejsce na mistrzostwach świata? Jak grały zespoły kolejnych selekcjonerów? Czy polski piłkarz ma w DNA grę z kontry? Czego najbardziej brakuje w polskim futbolu?

Michał Zachodny stoi na czele ruchu, który zmienia sposób, w jaki odbieramy piłkę nożną. Promuje fachowość i analizę taktyczną zamiast pustosłowia i osławionych „cech wolicjonalnych”. Ta książka to opowieść o tym, dlaczego nasz futbol był niemal zawsze na peryferiach intelektualnych. Jak to się stało, że za czasów Kazimierza Górskiego nagle wskoczył do awangardy myśli piłkarskiej? I jak ten sukces zaprzepaszczono? Odpowiedź na te pytania to w dużej mierze opowieść o Polsce – mówi Piotr Żleazny.

Autor ponadto poszukuje inspiracji Polskiej Myśli Szkoleniowej, jej początków, zwrotów w jej kształtowaniu się. Przedstawia najważniejsze postaci, mity jej towarzyszące, wady, ale i zalety. Historię naszego piłkarstwa zna każdy – 1972, 1973, 1974, 1982, 1992, 2016… – ale to nie oznacza, że wiemy czego konkretnie efektem były te sukcesy.

– Ubóstwo naszej kultury piłkarskiej polega również na tym, że choć od zawsze drwiliśmy z „polskiej myśli szkoleniowej”, to stała się ona memem, pustym synonimem zacofania. Dopiero Michał Zachodny ją zrozumiał, atrakcyjnie opowiedział, zdefiniował. Laga do przodu i czytamy. Chyba że ktoś woli z kontry – dodaje Rafał Stec.

 

 

Kategorie: Sport i Turystyka
Tagi: SQN