„Ocalała z chińskiego gułagu” – wstrząsające świadectwo Ujgurki, która przetrwała obóz reedukacyjny

Przegląd

Gulbahar Haitiwaji i Rozenn Morgat
“Ocalała z chińskiego gułagu”

 

Wydawnictwo W.A.B.
Tłumaczenie: Beata Łaskawska

Wstrząsająca opowieść świadkini i uczestniczki represji, jakim poddawani są Ujgurzy.

Pierwszy wydany po polsku reportaż o eksterminacji mniejszości narodowej w Chinach.

 

PREMIERA 9 MARCA

Nazywa się Gulbahar Haitiwaji i jest pierwszą Ujgurką, która została zwolniona z chińskiego gułagu i odważyła się o tym opowiedzieć. Przez trzy lata była poddawana przesłuchaniom, torturom, przemocy, praniu mózgu, cierpiała głód. Jej odważne wspomnienia to przerażający portret okrucieństw, jakich doświadczyła i świadectwo traktowania mniejszości etnicznych żyjących w chińskich granicach.

Obozy reedukacyjne są dla Chin tym, czym gułag był dla ZSRR. Od 2017 roku deportowano tam ponad milion Ujgurów. Świat grzmi o ludobójstwie, a Komunistyczna Partia Chin neguje, iż są to obozy koncentracyjne, i legitymizuje ich istnienie, mówiąc o „walce z islamskim terroryzmem, infiltracją i separatyzmem”. Ujgurowie zaś to tureckojęzyczna muzułmańska grupa etniczna zamieszkująca Xinjiang. Region bardzo pożądany przez Komunistyczną Partię Chin, ponieważ znajduje się na „Nowym Jedwabnym Szlaku”, którego odtworzenie jest flagowym projektem politycznym prezydenta Xi Jinpinga.

Świadectwo Gulbahar jest przerażające. W poruszający i otwierający oczy sposób opowiada, czego doświadczyła w trzewiach chińskiego systemu obozów koncentracyjnych oraz jak została uratowana. Jej wyznania spisała dziennikarka Rozenn Morgat.

„Ocalała z chińskiego gułagu” w księgarniach od 9 marca.

Gulbahar Haitiwaji – jest etniczną Ujgurką, od 2006 roku mieszka we Francji z mężem i dwiema córkami. W 2016 r. została zwabiona do Chin pod pretekstem podpisania dokumentów emerytalnych i natychmiast po przybyciu aresztowana. Trafiła do obozu reedukacyjnego, skąd została zwolniona w 2019 r.

Rozenn Morgat – dziennikarka. Pracowała jako korespondentka w Szanghaju dla Le Temps, OuestFrance i La Chronique d’Amnesty International, teraz pracuje w Le Figaro. Mieszka we Francji. Nigdy nie przestała śledzić kwestii ujgurskiej.

 

 

 

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB