Domena Publiczna A.D. 2022

Domena Publiczna A.D. 2022

Przegląd

1 stycznia każdego roku do domeny publicznej przechodzą utwory twórców zmarłych 70 lat wcześniej (w roku 2022 – zmarłych w 1951 r.).  Pełna lista autorów, którzy zmarli w 1951r. dostępna jest TUTAJ

Oto niektórzy z nich:

Francisco Boix (1920-1951) – weteran wojny domowej w Hiszpanii oraz fotograf, który był więziony w obozie koncentracyjnym Mauthausen i to dzięki niemu świat dowiedział się o przerażających zbrodniach dokonywanych m.in. w tej jednostce. Na procesach norymberskich oraz w Dachau zaprezentował, słynne dziś fotografie, które odegrały kluczową rolę w skazaniu nazistowskich zbrodniarzy wojennych.

Hermann Broch (1886-1951) – austriacki pisarz, zaliczany do grona do najwybitniejszych dwudziestowiecznych autorów niemieckojęzycznych. Twórca takich tytuł jak „Śmierć Wergilego”. „Lunatycy” oraz „Autobiografia duchowa”.

Tamiki Hara (1905-1951) – japoński pisarz i ocalały z bombardowania Hiroszimy, znany ze swoich prac z gatunku literatury o broni atomowej. Twórca m.in. „Letnich Kwiatów” czy „Krainy Pożądania”

Ludwig Wittgenstein (1889-1951) – filozof zajmujący się przede wszystkim językiem i logiką. Jego najsłynniejszą pracą (jedyną wydaną za jego życia) jest “Traktat logiczno-filozoficzny” (1921), w którym Wittgenstein podejmuje próbę ustalenia niepodważalnych związków między językiem a rzeczywistością.

André Gide francuski pisarz, prekursor, jako zdeklarowany biseksualista, przemian obyczajowych we Francji, autor “Lochów Watykanu”, “Immoralistów”, “Fałszerzy”, laureata literackiego Nobla z 1947 r.

 

Kategorie: Prawo autorskie