Książki Cherezińskiej, Małeckiego, Myśliwskiego i Sapkowskiego w kampanii „New Books from Poland”

Książki Cherezińskiej, Małeckiego, Myśliwskiego i Sapkowskiego w kampanii „New Books from Poland”

Przegląd

Rozpoczęła się kolejna kampania Instytutu Książki pt. „New Books from Poland”. Polską literaturę promują za granicą spoty nawiązujące do wydanych w tym roku w USA, Niemczech, Francji i Izraelu książek Elżbiety Cherezińskiej, Jakuba Małeckiego, Wiesława Myśliwskiego oraz Andrzeja Sapkowskiego.

Hasło “New Books from Poland” nawiązuje do programu Instytutu Książki, którego zadaniem jest popularyzacja polskiej literatury wśród zagranicznych wydawców, tłumaczy i czytelników. Do wydawców i tłumaczy kierowany jest angielskojęzyczny katalog, będący przeglądem najciekawszych, nieprzetłumaczonych jeszcze pozycji wydawniczych z Polski, natomiast do czytelników – rekomendacje książek już wydanych w ich językach.

Obecna kampania “New Books from Poland” skupia się na czterech tytułach, których przekłady ukazały się w ostatnich miesiącach za granicą. Powieść “Harda” Elżbiety Cherezińskiej została wydana w przekładzie na język angielski, “Rdzę” Jakuba Małeckiego przetłumaczono na język niemiecki, zaś “Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego na francuski, a wydane po hebrajsku “Ostatnie życzenie” Andrzeja Sapkowskiego zyskuje nowych czytelników w Izraelu.

“Wymienione książki stały się +bohaterkami+ serii czterech spotów, które w pełnych wersjach (30 sek.) można obejrzeć w serwisie YouTube. Każdy z tych krótkich, ale mocno wrażeniowych filmów wprowadza widza w klimat jednej literackiej historii i nakreśla jej problematykę” – napisano.

Poszczególne spoty nagrano w wersjach językowych odpowiadających językowi przekładu danej książki. Ponadto przygotowano skrócone formaty reklamowe (15 sek.) oraz minutową wersję spotu, która prezentuje zbiorczo wszystkie tytuły. Promocję spotów wspiera również kampania banerowa, prowadzona w czterech językach, ale o zasięgu obejmującym obok czterech kluczowych rynków także m.in. Austrię, Belgię, Kanadę, Szwajcarię i Wielką Brytanię. Zgodnie z założeniami kampania ma dotrzeć do 30 mln odbiorców.

Celem strategicznym kampanii “New Books from Poland” jest wzrost rozpoznawalności Polski jako obszaru kulturowego oferującego światowemu odbiorcy atrakcyjną, inspirującą, różnorodną, unikatową i zarazem uniwersalną literaturę o wysokich walorach artystycznych.

 

 

 

źródło dzieje.pl

Kategorie: Instytucje