Zabaw się literaturą! Pasmo dla dzieci na Festiwalu Conrada

Zabaw się literaturą! Pasmo dla dzieci na Festiwalu Conrada

Przegląd

Festiwal Conrada zaprasza młodych czytelników i czytelniczki na wspaniałą przygodę z dobrą książką. Przez cały festiwalowy tydzień na adeptów literatury czeka szereg atrakcji Warsztaty, spacery i profesjonalne wykłady dla kilku- i nastoletnich fanów książek oraz cykl audioopowieści do słuchania i leżakowania! Czy Kraków jest smakowitym miastem? Jak zbudować poidełko dla biedronek i jeży? Co można zobaczyć, kiedy nic nie widać? Festiwal Conrada będzie należał (także!) do dzieci!

Ze względu na sytuację epidemiczną oraz zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi zachowania wszelkich środków ostrożności w związku z zagrożeniem zachorowania na COVID-19 wszystkie spotkania oraz materiały publikowane będą online na kanale Facebook .

Każdy, kto kocha książki i pozwala im kształtować swoją wrażliwość, wie, że przygodę z literaturą można zacząć bardzo wcześnie. Na początku na dziecięcej półce znajdują się kontrastowe książeczki, proste historie i krótkie opowiastki, ale z czasem młodzi czytelnicy zmieniają swoje upodobania i sięgają po kolejne publikacje, poznając nowe światy, bawiąc się przy tym i rozwijając swoją wyobraźnię. Wisława Szymborska mówiła, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc tym tropem, organizatorzy Festiwalu Conrada zapraszają do wspólnej zabawy (z) literaturą!

W lesie opowieści Toona Tellengena. Nauka słuchania i leżakowania!

Od 19 do 25 października punktualnie o godzinie 11.00 w wydarzeniu na kanale Festiwalu Conrada na Faceboku  pojawiać się będą krótkie, bo 4-minutowe opowieści z lasu Toona Tellegena. Poznamy historię o koniku polnym, który przeskoczył wszechświat i o słoniu, któremu odwiało trąbę. Zabawne i trochę zwariowane historie wprowadzą najmłodszych czytelników w świat słuchowisk, a codzienna czterominutowa przerwa na słuchanie (i leżakowanie) pomoże w tym czasie wprowadzić literaturę w porządek dnia.

Audiobooki będą dostępne na kanale wydarzenia do 31 października.

 

Wiek: 4+

Spotkania dla młodych profesjonalistów

Młodzi specjaliści ds. literatury będą mogli spotkać się z ekspertami i zrewidować swoją wiedzę na temat tworzenia (nie tylko książek!).

Młodzi literaturoznawcy wezmą udział w spotkaniu „Jesteś twórcą! Rozmowy o prawie autorskim z Grzegorzem Manią”, podczas którego dowiedzą się, kim jest twórca, czym jest utwór, a czym inspiracja. Niemal co drugi uczeń szkoły podstawowej nie wie, że wytwory jego kreatywnych działań są chronione. Bycie twórcą nie ma związku z wiekiem, o czym przekonuje kampania edukacyjna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo”.

Wiek: 10+

Młodzież i dorosłych organizatorzy zapraszają do ćwiczeń myślowych (i praktycznych!), które przeprowadzone zostaną na „Warsztatach z tworzenia światów z Jakubem Woynarowskim”. Zajęcia inspirowane są książką Zabójstwo Brangwina Kąkola, która słowem i obrazem opowiada pewną historię. Pełne czarnego humoru ilustracje stylizowane na średniowieczne ryciny oraz tekst, który przeplata się z ilustracją, odsłonią pełnię opowieści. Połączenie klasycznej powieści z niemym komiksem będzie początkiem, a praca warsztatowa pozwoli na stworzenie własnej, niepowtarzalnej historii.

Wiek: 15+

Wyprawy i przygody plenerowe

W weekend dzieci ruszą tropem „Pysznego Krakowa”, nawiązującym do książki Joanny Guszty i Przemka Liputa, w której Miasto Potwór, prywatnie kuzyn Smoka Wawelskiego, szykuje się, żeby… pożreć Kraków! Czy Kraków jest zatem smakowitym kąskiem? W czasie spaceru po zaułkach miasta uczestnicy przyjrzą się otaczającej ich przestrzeni. Będą tropić to, co w niej najpiękniejsze i najbardziej przyjazne mieszkańcom. Zwrócą uwagę na to, co miasto szpeci i wymaga naprawy, żeby w efekcie wszystkim żyło się tutaj dobrze.

Wiek: 6+

Do wyprawy w nieznane zapraszamy też w niedzielę (lub w każdej wolnej chwili!) wspólnie z twórczyniami Żaby: Katarzyną Przyborską i Martą Przybył. Ludzie wiedzą, jak zdobyć wodę – po prostu odkręcamy kran. Ale jak zdobywają wodę jeże, wróble, sikorki czy biedronki? W czasie gry terenowej uczestnicy zastanowią się, jak ułatwić zwierzętom życie w mieście. Zbudują poidełka dostosowane do ich potrzeb i wymyślą miejsca, w których można je postawić. Porozmawiają również o tym, skąd bierze się woda w rzece i dlaczego czasem jej brakuje.

Wiek: 5+

Warsztaty literackie na tropie przygód i zagadek języka

Michał Rusinek zabierze dzieci w fascynującą podróż śladem języka, która doprowadzi do odpowiedzi na fundamentalne pytanie: „Wihajster czy dyngs?”. Autor, niczym rasowy detektyw, tropi sekrety słów, bada, skąd uciekły, śledzi, jaką drogę przeszły, demaskuje ich dziwne pochodzenie i odkrywa, skąd w ogóle wzięły się w polskich słownikach. Jesteście ciekawi?

Wiek: 8+

A Anna Świątek oraz Anna Pactwa przeprowadzą (nie)zwyczajne warsztaty pt. „Tututu na tropie Poszukiwaczy”. Wspólnie z Tututu dzieci odkryją, że każdy dzień może być wspaniałą przygodą. Młodzi poszukiwacze wyruszą we wspólną literacką podróż, podczas której – za pomocą słów, map, pytań i czego tylko sobie wymarzą – poruszą swoją wyobraźnię.

Wiek: 5+

Widzialne i niewidzialne śladami psa przewodnika

„Przygód kilka psa Kodylka. Oprowadzanie po świecie osób niewidomych” –to tytuł zajęć, które wprowadzą dzieci w świat osób niewidomych. Maluchy dowiedzą się, jacy przewodnicy ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom, które nie widzą. Na zajęciach pojawią się również osoby niewidome – odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania, które rzadko mamy okazję zadać.

Wiek: 5+

 

 

Kategorie: Wydarzenia