Startuje nabór do Pracowni Biura Literackiego 2021

Startuje nabór do Pracowni Biura Literackiego 2021

Przegląd

Piszesz wiersze, opowiadania, powieść? A może zajmujesz się reportażem, wywiadami, esejem, krytyką lub przekładem literackim? Biuro Literackie ogłosiło właśnie nabór propozycji w siedmiu projektach wydawniczych. Najlepsi będą mogli liczyć m.in. na wydanie książki, która trafi do księgarń w całej Polsce, oferowana będzie zagranicznym wydawcom, a autor lub autorka z indywidualną prezentacją weźmie udział w najstarszym krajowym festiwalu literackim.

W poprzedniej edycji projektu publikacją książki zostało wyróżnionych aż dziewięcioro autorek i autorów. Wiersze szóstki poetek i poetów trafią do specjalnego almanachu, a czternaścioro twórców zaprezentuje się w Magazynie Literackim biBLioteka. Dzięki wypracowanej przez lata formule pracy z debiutantami autorzy, którym Biuro Literackie nie może zaoferować publikacji, wydają swoje książki w najlepszych oficynach – i tych poetyckich, i tych prozatorskich.

Nowością tegorocznego naboru jest Połów dla prozaików. To powrót do pierwotnej idei realizowanego od 2005 roku projektu, dzięki któremu zadebiutowało już wielu poetów, którzy zdobyli najważniejsze wyróżnienia literackie w Polsce. W tym roku realizowany po raz szesnasty Połów adresowany jest także do autorów piszących opowiadania i powieści. Finaliści trafią do dwóch grup, które poprowadzą Adam Kaczanowski i Jakub Kornhauser .

Dwie grupy złożą się także na Połów dla poetów. Pierwszą, podobnie jak w poprzednich dwóch latach, poprowadzi Dawid Mateusz, drugą – Jakub Skurtys. Autorzy przed debiutem poetyckim będący laureatami poprzednich edycji Połowu bądź konkursu im. J. Bierezina będą pracować pod opieką Joanny Mueller. Na udział w projekcie Pierwsza książka prozą mogą liczyć w tym roku tylko uczestnicy poprzednich edycji projektu. Pozostali debiutanci parający się prozą są zaproszeni do Połowu dla prozaików.

Kolejną nowością będzie rozdzielenie autorów mających w dorobku debiutancką książkę od tych, którzy wydali już co najmniej dwa tomy. Nie będzie także Pracowni Badań Literackich, a twórcy po debiucie w Biurze Literackim zyskają możliwość pracy w ramach projektu Druga książka wierszem wraz z Kacprem Bartczakiem. Projekt Kolejna książka wierszem poprowadzi Dawid Kujawa. Ta pracownia adresowana jest do autorów mających na koncie przynajmniej dwie książki.

Jeśli polem Twoich zainteresowań są tematy zaangażowane społecznie, prezentujące różne punkty widzenia, to dla Ciebie przeznaczony jest projekt Książka zaangażowana społecznie. W jego ramach Biuro Literackie szuka pomysłów na książki lub przekłady już istniejących publikacji, które poruszają najważniejsze obecnie tematy społeczno-polityczne. Warto zauważyć, że inicjatywa nie ma ścisłego podziału na gatunki literackie. Liczy się temat i wartość literacka dzieła. Koordynatorką tego projektu jest Joanna Roszak.

Strony Projektów tutaj

Szczegółowe informacje dotyczące każdej z pracowni znajdują się na stronach projektów. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz do 28 lutego 2021 roku do godziny 23:59. Organizator projektów Biuro Literackie zastrzega sobie możliwość zmiany powyższych warunków. Do realizacji zajęć nie dojdzie, jeśli wydawnictwo nie otrzyma ministerialnej dotacji na festiwal. Wówczas zwrócona zostanie opłata rekrutacyjna. Osoby, które zadeklarują udział w danym projekcie, o wynikach naboru zostaną poinformowane mailowo do końca maja 2021 roku.

 

Kategorie: Wydarzenia