Jessikka Aro, Trolle Putina

Rosja toczy w internecie wojnę przeciwko cywilom. Każda krytyczna opinia to głos wroga.

 

Międzynarodowe wydarzenie, książka Jessikki Aro „Trolle Putina”, już w księgarniach. Reportaż obnaża kulisy rosyjskiej propagandy, związków Kremla z Trumpem i mechanizmy działania hejtu w Internecie. Aktualna zwłaszcza teraz, kiedy Stany Zjednoczone przygotowują się do wyborów, Białorusini walczą o demokrację, a Aleksiej Navalny dochodzi do siebie po otruciu.

„Trolle Putina” Jessikki Aro to nie książka o sfrustrowanych użytkownikach Internetu, którzy swoje żale zamieniają na hejt online. To doskonale skonstruowane, wnikliwe studium zinstytucjonalizowanej cyberprzemocy, za którą kryją się najważniejsze osoby w Rosji, włącznie z jej prezydentem.

Fińska reporterka zgromadziła olbrzymi materiał dowodowy, prześledziła historie z różnych państw i uzupełniła znane historyczne fakty o wyniki własnego dziennikarskiego śledztwa. Udało się jej zdemaskować ludzi, organizacje i farmy trolli kryjące się za atakami na demokratyczne działania Zachodu. Kampanie nienawiści, które opisuje, choć rozpoczynają się na wirtualnej nagonce, bardzo często swoją kontynuację znajdują w realnym świecie i pochłaniają realne ofiary. I tak autorka wykazała rolę Kremla w wyborze Trumpa na prezydenta, a także udokumentowała szykany wymierzone w opozycjonistów na Białorusi i Ukrainie. Nie omieszkała też wymienić akcji bezpośrednio związanych z naszym krajem.

Machina, którą badała, szybko obróciła się przeciwko niej. Życzono jej śmierci, wyciągano brudy z przeszłości, wytaczano procesy, choć była przecież „tylko” dziennikarką wykonującą swój zawód. Ostatecznie została zmuszona do emigracji z Finlandii. Aro niezłomnie jednak kontynuuje swoją pracę i przekazuje światu relację z krwawych frontów tej największej wojny obecnego świata.

Literatura faktu, którą czyta się jak powieść szpiegowską.
W RĘKACH ROSYJSKICH SPECJALISTÓW OD TECHNOLOGII POLITYCZNYCH FACEBOOK ORAZ TWITTER SĄ JAK 
BROŃ MASOWEGO RAŻENIA

Kategorie: Literatura