George Orwell, Rok 1984

Przegląd

Graficzna adaptacja jednej z najważniejszych powieści XX w., która przyniosła Orwellowi literacką nieśmiertelność.

 

 

Rok 1984
George Orwell

Adaptacja i ilustracje: Fido Nesti
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska

Wiek: 14+
Premiera: 30 września
Kategoria: komiks
Tytuł oryginalny: 1984

ISBN: 978-83-7686-910-0
Format: 204×270 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 224
Cena: 59,90 zł

Londyn w powieści jest ponurym miastem w totalitarnym stanie Oceanii, gdzie Wielki Brat zawsze patrzy, a Policja Myśli praktycznie potrafi czytać w myślach. Winston Smith znalazł się w poważnym niebezpieczeństwie z tego prostego powodu, że jego pamięć wciąż funkcjonuje. Wciągnięty w zakazany romans, znajduje odwagę, by dołączyć do tajnej organizacji rewolucyjnej zwanej Bractwem, której celem jest zniszczenie Partii. Wraz ze swoją ukochaną Julią ryzykuje życiem w śmiertelnym pojedynku z obecnymi mocami.

Dzięki sugestywnej, wciągającej adaptacji Fido Nestiego, wizja dystopijnego arcydzieła George’a Orwella zapewnia nową perspektywę dla długoletnich fanów, ale jest także doskonałym punktem wyjścia zarówno dla młodych czytelników, jak i dorosłych, którzy jeszcze nie odkryli tej kultowej historii, nadal tak wstrząsająco aktualnej.

Powstaje film „2084” inspirowany „Rokiem 1984” (Paramount Pictures):
https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2020/05/06/2084-film-rok-1984-george-orwell-inspiracje/

George Orwell urodził się 25 czerwca 1903. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907 roku. Brytyjski pisarz i publicysta, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Jego dzieła odznaczają się inteligencją, dowcipem i wrażliwością na nierówności społeczne. Zagorzały krytyk systemów totalitarnych, zwolennik socjalizmu demokratycznego. Zmarł 21 stycznia 1950.

Fido Nesti, urodzony w São Paulo w Brazylii, jest artystą samoukiem, który tworzy ilustracje i komiksy od ponad dwudziestu pięciu lat. Jego prace pojawiły się między innymi w The New Yorker, Rolling Stone, Playboy, Runner’s World i Americas Quarterly. Współpracował także przy ilustrowaniu różnych okładek książek dla szeregu wydawnictw.

Kategorie: Literatura