Powieść zainspirowana prawdziwą paryską historią

Przegląd

Alice mieszka na co dzień w New Jersey. Pewnego dnia otrzymuje nietypowy spadek po babci: apartament w Paryżu, który przez 70 lat był zamknięty na cztery spusty. Dlaczego babcia przez tyle lat trzymała w tajemnicy posiadanie paryskiego mieszkania? Jakie sekrety skrywa rodzina Alice?

Szesnastoletnia Alice spędza lato w Paryżu, ale nie przyjechała tu z New Jersey, by jeść croissanty i spacerować wzdłuż Sekwany. Zmarła babcia zapisała jej w spadku paryskie mieszkanie, o którego istnieniu do tej pory nikt w rodzinie nie wiedział. Jak się okazało, apartament pozostawał zamknięty przez ponad siedemdziesiąt lat.

Alice postanawia ustalić, dlaczego jej babcia opuściła Paryż podczas niemieckiej okupacji oraz z jakiego powodu nigdy nie opowiadała bliskim, co zostawiła za sobą, przenosząc się po wojnie do Ameryki. Alice z pomocą Paula, uroczego francuskiego studenta, stara się odkryć prawdę. Jednak im dłużej drąży tajemnicze sprawy z przeszłości, tym bardziej uświadamia sobie, że również obecnie jej rodzina ma sekrety, o których nie chce rozmawiać.

„Dziewczyna z Paryża” to klimatyczna i niesamowita historia odkrywania miłości, przeszłości i sekretów swojej rodziny w ciemnych zaułkach okupowanego przez nazistów Paryża.

„Dziewczyna z Paryża” została zainspirowana prawdziwym wydarzeniem – historią na miarę hollywoodzkiej fabuły:

W 2010 roku na południu Francji zmarła 91-letnia kobieta, zostawiając spadkobiercom mieszkanie w Paryżu, o którego istnieniu wcześniej nie wiedzieli. Kiedy przekroczyli jego próg, ujrzeli wnętrze nietknięte od czasów II wojny światowej.

W 1942 roku 23-letnia wnuczka Marthe de Florian – mało znanej aktorki, za to bardzo znanej kurtyzany (wśród jej kochanków byli wybitni artyści, a także premierzy i prezydenci Francji) – zamknęła odziedziczone po babci mieszkanie i opuściła Paryż. Przez następnych 70 lat regularnie płaciła czynsz, jednak nigdy tam nie wróciła. Dlaczego? I dlaczego tak nagle wyjechała z Paryża?

 

Kategorie: Literatura
Tagi: IUVI