Włoski rynek książki wykazuje oznaki ożywienia

Włoski rynek książki wykazuje oznaki ożywienia

Przegląd

Według najnowszych danych Stowarzyszenia Wydawców Włoskich (AIE),  ​​straty w przychodach w handlu książkami w ujęciu rocznym zmniejszyły się o prawie połowę w ciągu kilku miesięcy, poprawiając się od – 20% w kwietniu do –11% w lipcu.

„Dane, które dziś przedstawiamy, pokazują obiecujące oznaki ożywienia” – powiedział prezes AIE Ricardo Franco Levi, którego dział badawczy przeprowadził badanie na podstawie danych dostarczonych przez Nielsen i firmę bibliograficzną IE (Informazioni Editoriali).

W lipcu 2019 r. wartość włoskiego rynku książki wynosiła 600 mln euro, a w lipcu 2020 r. zanotowała spadek o 11%, do  533 mln euro. Natomiast w kwietniu br. był o 20% mniejszy niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Włoski rynek wydawniczy ucierpiał podczas pandemii Covid-19. Księgarnie zostały ponownie otwarte w połowie kwietnia.

Wyniki pokazały, że gdy w okresie między marcem a kwietniem br. zanotowano o 70% mniejszą tygodniową sprzedaż (rok do roku), to od połowy czerwca księgarnie i sklepy internetowe zarejestrowane w usłudze danych Arianna firmy Nielsen (z wyłączeniem Amazon) wróciły do ​​sprzedaży takiej samej jak w zeszłym roku, a w tygodniu kończącym się 19 lipca zwiększyła się sprzedaż osiągając wzrost 2,5%  rok do roku. „Jeśli dodamy Amazon, pomimo braku dokładnych danych z tygodnia na tydzień, wynik z zeszłego miesiąca jest bardzo pozytywny” – powiedział AIE.

To samo badanie wykazało, że sprzedaż w księgarniach stacjonarnych wzrosła z 52% sprzedaży w kwietniu do 56% w lipcu, podczas gdy udział w rynku sklepów internetowych spadł odpowiednio z 48% do 44%.

AIE stwierdziło: „Najbliższe miesiące pokażą, czy księgarnie i dystrybucja będą nadal się ożywiać, czy też okres zamknięcia przyspieszył proces wzmacniania kanałów online, który trwa już od lat”.

 

 

źródło The Bookseller