Włosi znoszą pierwsze zakazy – otworzone zostaną księgarnie

Przegląd

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi rząd Włoch zapowiedział, że od 14 kwietnia będzie można otwierać sklepy papiernicze, z artykułami dla dzieci i księgarnie, ale nie we wszystkich regionach.

Czytelnicy w Lombardii będą musieli jeszcze poczekać. Na zdjęciu megastor Mondadori, Mediolan

W Lombardii, zakaz będzie nadal obowiązywał.  Władze regionu zarządziły, że książki, zeszyty i inne artykuły szkolne oraz biurowe mogą być sprzedawane wyłącznie w supermarketach. Otwarte zostaną natomiast sklepy z rzeczami dla noworodków i starszych dzieci. Podobnie w Piemoncie szef władz regionalnych Alberto Cirio przedłużył obowiązujące zakazy do 3 maja. Władze Wenecji Euganejskiej postanowiły natomiast, że księgarnie, sklepy z artykułami papierniczymi i ubraniami dla dzieci będą otwarte do 3 maja tylko dwa razy w tygodniu.

Podobnie w Kampanii – dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki można będzie kupować ubrania i inne artykuły dla dzieci. Nie wznowiona zostanie tam na razie sprzedaż książek i artykułów papierniczych. W Emilii-Romanii ruszy zaś sprzedaż książek i artykułów szkolnych oraz dziecięcych, na którą zgodził się rząd. Z kolei władze stołecznego regionu Lacjum postanowiły jeszcze poczekać z tym do 20 kwietnia.

 

Włoskie stowarzyszenie wydawców z zadowoleniem przyjęło ten pierwszy krok dla branży wydawniczej. Ponowne otwarcie księgarń, będzie pierwszym krokiem do powrotu świata książek do „normalności i wyjścia z bardzo poważnego kryzysu, w którym wszyscy się znaleźliśmy” – powiedział prezydent IEA Ricardo Franco Levi. – Ale ruch ten nie powinien zwalniać z pilnej pomocy, o którą proszą wspólnie wydawcy i księgarze. „Oczywiście do poszczególnych księgarń należy decyzja o ponownym otwarciu ich sklepów, aby chronić zdrowie klientów i ich pracowników, co ma dla nas najwyższą wartość. ”

 

źródło Actualitte

Tagi: Włochy