Gliński: z funduszu odbudowy zyskają także inwestycje z obszaru kultury

Przegląd

We wtorek zakończył się w Brukseli unijny szczyt budżetowy. Zgodnie z porozumieniem wartość budżetu UE na kolejne siedem lat wyniesie 1 bln 74 mld euro, a funduszu odbudowy – 750 mld euro. Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami – 160 mld euro.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremier Jadwigą Emilewicz szef resortu kultury, prof. Gliński zapowiedział, że część środków zostanie przekazana także na domy kultury i biblioteki publiczne.

„Jeśli chodzi o sam fundusz odbudowy, zgłosiliśmy wspaniałe i bardzo potrzebne inwestycje. Przykładowo rozbudowę dwóch największych polskich muzeów – hotel Cracovia, który został zakupiony i tam będzie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, i rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie, budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu czy dwa projekty, czyli rozbudowa polskich domów kultury i bibliotek publicznych, na które planujemy łącznie 900 mln zł”.

 

 

 

źródło: MKiDN

ikona mat. prasowe

Kategorie: Instytucje
Tagi: MKiDN