Długi wydawców i księgarzy wzrosły w dwa miesiące pandemii

Przegląd

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, długi wydawców i księgarzy wzrosły w dwa miesiące pandemii do ok. 45 mln zł.  Nieopłacone w terminie zobowiązania branży wydawniczej i księgarskiej zwiększyły się podczas dwóch miesięcy pandemii o ok. 0,9 mln zł i na koniec maja wyniosły blisko 44,8 mln zł – informuje serwis wirtualnemedia.pl.

Według BIG, przed koronawirusem spadał odsetek wydawców książkowych opóźniających regulowanie zobowiązań. W marcu 2019 r. było to 6,2 proc. firm, a w momencie wybuchu pandemii – 5,2 proc. Lockdown wyhamował trend spadkowy, a w księgarniach, gdzie obecnie 5,1 proc. firm opóźnia spłatę zobowiązań przyspieszył. Eksperci Biura wyliczyli, że w kwietniu i maju, sytuacja branży pod względem solidności płatniczej zaczęła się pogarszać. W dwa miesiące zaległości wydawców wobec partnerów biznesowych i banków wzrosły z 31,76 mln zł do ponad 32 mln zł, po tym jak wcześniej przez rok spadły o niemal 0,5 mln zł (1,5 proc.). W przypadku księgarzy między marcem a majem długi powiększyły się z 12,1 do 12,6 mln zł, a wcześniej, przez rok od marca 2019 r. o 2,8 mln (ponad 12 proc.).

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

 

źródło Wirtualnemedia.pl

 

Kategorie: Rynek Polski