Odpowiedź Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dwa pisma Prezesa Polskiej Izby Książki

Odpowiedź Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dwa pisma Prezesa Polskiej Izby Książki

Przegląd

Na stronie Polskiej Izby Książki zamieszczone zostało pismo z MKiDN, będące odpowiedzią na te wystosowane przez PIK do ministerstwa w związku z pandemią.

Minister Piotr Gliński pisze: “Odpowiadając na Państwa postulat dotyczący priorytetowego potraktowania księgarń w sklepach wielkopowierzchniowych w planie etapowego odmrażania gospodarki pragnę poinformować, że podzielam Państwa przekonanie o kluczowej roli dostępu do szerokiej oferty książkowej, zarówno w aktualnych szczególnych okolicznościach, jak i w dalszej perspektywie kolejnych miesięcy i lat. W związku z tym informuję, że choć otwarcie księgarń w galeriach wielkopowierzchniowych (podobnie jak i innych sklepów) zostało zaplanowane na III etap odmrażania gospodarki i życia społecznego, to aktywnie zabiegamy o uruchomienie ich już w II etapie.

Co ważne, zarówno salony sieci księgarskich zlokalizowane poza galeriami handlowymi, jak i większość małych księgarń jest cały czas otwarta, a decyzje dotyczące sposobu ich funkcjonowania w czasie pandemii podejmują sami księgarze.

Pragnę również poinformować, że nawiązując do zgłaszanego w przestrzeni publicznej postulatu wprowadzenia zerowego VAT’u na książki, zdecydowaliśmy o wystąpieniu do Unii Europejskiej o derogację umożliwiającą wprowadzenie stawki 0% VAT na książki drukowane”.

 

więcej czytaj TUTAJ

 

Kategorie: Instytucje