Rozpoczęły się międzynarodowe Wileńskie Targi Książki

W stolicy Litwy rozpoczęły się czterodniowe 21. międzynarodowe Wileńskie Targi Książki, największa taka impreza w krajach bałtyckich. Polski program przygotowany został m.in. przy współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.

Wśród gości z Polski obecni będą m.in.: Iwona Chmielewska, Krzysztof Zanussi.

Odwiedzający tegoroczne targi będą mieli okazje do spotkań z około 450 wydawnictwami i autorami, w tym z 65 gośćmi z zagranicy.
Wśród gości z Polski jest Iwona Chmielewska. Już w pierwszym dniu tragów Chmielewska spotka się z czytelnikami i podpisze swoje książki. W ramach targów będzie działało studio twórcze pisarki „I ty możesz stworzyć książę” oraz wystawa książek Chmielewskiej „Królestwo Króla Maciusia”.
Do stolicy Litwy zawita polski reżyser Krzysztof Zanussi z nową książką „Imperatyw. Rozmowy w Laskach”. Jest to zbiór dialogów Krzysztofa Zanussiego i Aleksandra Krasowickiego, szefa i redaktora naczelnego ukraińskiego wydawnictwa „Folio”.
Polskim akcentem na targach będzie prezentacja książki litewskiej pisarki Birute Jonuszkaite „Czas i Losy. Spotkania z litewskimi i polskimi twórcami kultury”. Książka stanowi zbiór wywiadów ze znanymi przedstawicielami litewskiej i polskiej ludźmi kultury, z twórcami, wybitnymi osobistościami. Bohaterami publikacji są m.in. rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk i były dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.
Podczas targów zostanie zaprezentowana litewska edycja książki urodzonego w Wilnie Tadeusza Konwickiego „Kronika wypadków miłosnych”. W prezentacji udział weźmie córka pisarza Maria Konwicka.
W ubiegłym roku targi odwiedziło blisko 70 tys. osób.
(PAP)