Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie

To najważniejsze branżowe wydarzenia w świecie wydawniczym, w którym każdego roku bierze udział około 300 tysięcy odwiedzających. Targi we Frankfurcie organizowane są od 1949 roku. W tym roku zaprezentuje na nich swoją ofertę 7 500 wystawców, akredytowało się 10 000 dziennikarzy – w tym redaktorzy Wirtualnego Wydawcy :-). Targom towarzyszyć będzie 4 000 wydarzeń. . Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Norwegia. W oficjalnej konferencji prasowej z okazji otwarcia targów wzięła udział noblistka Olga Tokarczuk.

Organizatorem polskiego stoiska kolektywnego jest jak co roku Instytut Książki.  Na powierzchni 189 metrów kwadratowych, zaprezentuje się 47 polskich wystawców, a wśród nich: wydawnictwa literatury pięknej, religijne, naukowe, edukacyjne, dziecięce, a także instytucje (m.in. Instytut Literatury, Wydawnictwo Sejmowe, Narodowe Centrum Kultury), organizatorzy targów krajowych, drukarnie i producent czytników elektronicznych.

Instytut Książki zaprezentuje nowości wydawnicze 2018 i 2019 roku, dorobek Programu Translatorskiego ©POLAND, książki nominowane do najważniejszych nagród literackich w Polsce oraz książki dla dzieci wyróżnione w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. Z okazji frankfurckich targów książki premierę będzie miał jutro również tegoroczny katalog „New Books from Poland”.

Program towarzyszący polskiej prezentacji na targach:

• w piątek 18 października o 15:30 z czytelnikami spotka się Martyna Bunda; pisarka będzie promować niemieckie wydanie swojej powieści Nieczułość (promowanej przez nas na frankfurckich targach jako nowość rok temu); książka w przekładzie Bernharda Hartmanna ukazała się przed paroma dniami nakładem wydawnictwa Suhrkamp;

• w sobotę 19 października o 14:00 Dominika Czerniak-Chojnacka, autorka Kominiarza-piekarza, książki dla dzieci, która w Bolonii zdobyła prestiżowe wyróżnienie Ragazzi Award, poprowadzi kreatywne warsztaty dla dzieci; odbędą się one na stoisku Instytutu Adama Mickiewicza.