„POLONA/3miliony”

Trzy miliony obiektów udostępniono w grudniu 2019 roku w prowadzonej przez Bibliotekę Narodową najnowocześniejszej w Polsce bibliotece cyfrowej POLONA (polona.pl). Milion z nich to efekt projektu „Patrimonium”, realizowanego przez BN razem z Biblioteką Jagiellońską, największą i najstarszą biblioteką akademicką w Polsce. POLONA to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Każdego dnia skanuje się do Polony około 2 tysiące nowych obiektów. To jedna z niewielu masowych digitalizacji w Europie. Liczba wykonywanych skanów rocznie daje POLONIE drugie miejsce w Europie.

Poprzez bibliotekę cyfrową POLONA zapewniany jest nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych) do nieograniczonego wykorzystania przez wszystkich w dowolnym celu, w tym komercyjnym.

Olga Tokarczuk, podczas zeszłorocznej gali wręczenia nagród Superbrand Polska 2018, powiedziała o POLONIE: „Gratuluję mojej współnagrodzonej, Bibliotece Cyfrowej POLONA, z której korzystam bardzo często, w której siedzę godzinami całymi i nie mogę wyjść. Kocham POLONĘ i cieszę się, że ta niesamowita praca została doceniona przez kapitułę i dzięki tej nagrodzie więcej osób będzie mogło się o POLONIE dowiedzieć – albo po prostu tak doceniać ją, jak ja ją doceniam”.

Film z zeszłorocznej gali wręczenia nagród Superbrand Polska 2018:


Co znajduje się w POLONIE?
W POLONIE można znaleźć zdania „Dąbrówka przybyła do Mieszka” z 965 roku i rok późniejsze „Mieszko został ochrzczony” (https://polona.pl/item/epistolae-canonicae-cum-glossa-anselmi-laudunensis,NzcyMDQ0Mg/79/#info:metadata), od których rozpoczyna się historia Polski, a także inne zabytki piśmiennictwa i historii polskiej. Można także znaleźć wiele tekstów niedostępnych dziś na rynku księgarskim i antykwarycznym, okładki i ilustracje najlepszych polskich artystów, unikatowe ulotki i afisze, książki z kolekcji królewskich i arystokratycznych, rysunki i ryciny najlepszych polskich artystów. Obok poważnych publikacji naukowych i źródeł historycznych znajdują się publikacje popularne jak romanse i kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki, książki kucharskie. Mogą być znakomitym źródłem inspiracji i przyjemności.

POLONA to także:
Panel Prasy – zdigitalizowana prasa jest prezentowana nie tylko jako osobne obiekty, może być przeglądana w wygodny sposób przez kalendarz, chronologicznie, numer po numerze.
Panel Instytucji – instytucje kultury w porozumieniu z BN publikują w POLONIE swoje zasoby, mogą tworzyć też własne kolekcje ze swoich i innych zasobów.

Tutaj zestaw ciekawych publikacji codziennie aktualizowany https://polona.pl

Najważniejsze obiekty spośród 3 milionów w POLONIE
Słynny Psałterz floriański wykonany dla królowej Jadwigi w XIV w.: https://polona.pl/item/psalterz-florianski,NTIyMTI2NTk/12/#info:metadata
Jedyny zachowany rękopis Jana Kochanowskiego: https://polona.pl/item/dryas-zamchana,Mjc2ODk4/0/#info:metadata

Są także bezcenne rękopisy średniowieczne i renesansowe zakupione do polskich kolekcji historycznych:
Powieść o róży francuski romans z XIV wieku: https://polona.pl/item/le-roman-de-la-rose,MjAyODA1OA/6/#info:metadata
Sforziada – jeden z czterech egzemplarzy wykonanych dla członków rodu Sforzów jednej z najsłynniejszych drukowanych książek renesansu: https://polona.pl/item/commentarii-rerum-gestarum-francisci-sfortiae-ital-la-sforziada,MTUyMDg5Nw/14/#item

Obiektem nr 3 000 000 jest zachowany w jednym egzemplarzu na świecie pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego: Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość?
(wpisany na Listę Krajową Pamięci Świata UNESCO): https://polona.pl/item/dzielo-jenerala-kniaziewicza-czy-polacy-moga-sie-wybic-na-niepodleglosc,ODIyMDUzMjM/4/#info:metadata
Obiektem nr 2 999 999 jest pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej: https://polona.pl/item/o-krasnoludkach-i-o-sierotce-marysi,Njc4MzE3NjA/0/#info:metadata
Obiektem nr 3 000 001 jest rękopis Przedwiośnia Stefana Żeromskiego (wpisany na Listę Krajową Pamięci Świata UNESCO): https://polona.pl/item/przedwiosnie,ODA0NTYyMTc/2/#info:metadata 

Patrimonium to Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska
Po 3 latach dobiega końca projekt „Patrimonium”, którego realizacja pozwoliła zdigitalizować 1 milion obiektów należących do domeny publicznej – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. Wśród nich m.in.: autografy najważniejszych twórców polskiego piśmiennictwa, rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina, pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej czy Nowy Testament z VIII wieku
– najstarszy rękopis pergaminowy w BN.

Prace digitalizacyjne były prowadzone równolegle w dwóch największych w kraju bibliotekach
– Bibliotece Narodowej oraz Bibliotece Jagiellońskiej. To właśnie zbiory tych bibliotek, jak wskazuje nazwa projektu „dziedzictwo”, stanowią Narodowy Zasób Biblioteczny i podlegają szczególnej ochronie konserwatorskiej. POLONA to otwarcie magazynów i skarbców bibliotek dla każdego. Dzięki projektowi „Patrimonium” najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Część obiektów przed digitalizacją przeszła skomplikowany proces konserwatorski. Niektóre z nich, zniszczone i na co dzień niedostępne dla czytelników, zostały przywrócone do dawnej świetności.
Po zakupie 27 skanerów wielkoformatowych Biblioteka Narodowa stała się największym centrum digitalizacyjnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Na projekt przeznaczono 82 mln złotych. Jego realizacja była możliwa dzięki Funduszom Europejskim oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jest największy projekt digitalizacyjny w kulturze.

Więcej na temat projektu: http://www.bn.org.pl/projekty/patrimonium

Najcenniejsze obiekty udostępnione w ramach projektu „Patrimonium”:

Kategorie: Biblioteki