Tablica Szczepana Twardocha w oświęcimskiej Alei Pisarzy

Tablica Szczepana Twardocha w oświęcimskiej Alei Pisarzy

Przegląd

Aleja Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu poszerzyła się w czwartek o tablicę poświęconą Szczepanowi Twardochowi . Autor „Króla” odsłonił ją osobiście, dołączając do grona kilkunastu artystów słowa tak uhonorowanych.

Na tablicy z brązu znalazł się cytat z książki „Drach” Twardocha: „Jesteście źródłem i pokarmem wszystkiego, co kiedyś się narodzi. Jesteście jednym. Ze mną i ze sobą”.

Oświęcimska Aleja nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. Od tamtych różni ją jednak to, że honorowani są ludzie pióra. O ich wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi.

„Pisarstwo Szczepana Twardocha to jeden z najciekawszych fenomenów współczesnej prozy polskiej. Znakomicie oscyluje ono pomiędzy wyznacznikami literatury wysokiej i niskiej, prowokuje mieszaniem stylów, czasem świadomie drażni czytelnika zarówno sięganiem do tematów trudnych, jak i podejmowaniem ich z nieoczywistej, zaskakującej perspektywy” – uzasadnił werdykt kapituły jej przewodniczący prof. Krzysztof Zajas z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szczepan Twardoch urodził się w 1979 r. w Żernicy na Śląsku. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest autorem m.in. powieści „Morfina” (2012), „Drach” (2014), „Król” (2016) i „Królestwo” (2018). Był honorowany m.in. Paszportem „Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, Bruecke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim i Nagrodą Czytelników Nike.

 

 

źródło: PAP

Kategorie: Wydarzenia