Kiedy real miesza się z wirtualem. Nowa powieść autora „Tylko Loli”

Przegląd


Jarosław Kamiński
„Psy pożrą ciało Jezebel”

 

seria archipelagi
premiera 16 października

 

Wizjonerska powieść, w której media społecznościowe przestały być niewinnym przedmiotem publicystycznej krytyki i zamieniają się w realny koszmar. Autor świetnie przyjętej powieści „Tylko Lola”, zanurzając się w głąb sieci, jako pierwszy nazywa to, czego nadejście dopiero przeczuwamy.

 

Jest 2021 rok. Sylwia Aran nie może pogodzić się z samobójczą śmiercią nastoletniej córki Mili. Rozpaczliwie próby zrozumienia gestu córki prowadzą ją do sieci. Na półlegalnym portalu Karaluch, tym samym z którego korzystała Mila, wstawia filmy dokumentujące swoją traumę. Wreszcie dociera do profilu tajemniczej YZBL2.

Obsesja i rozpacz Sylwii spychają ją w króliczą norę, którą w tym przypadku okazuje się ekran smartfona. Po drugiej stronie czeka groteskowy, koszmarny świat niczym z filmów Davida Lyncha i powieści Franza Kafki. Poruszanie się w nim jest balansowaniem na granicy obłędu,co w książce w mistrzowski sposób oddaje sposób prowadzenia narracji. Dokąd prowadzi ten literacki trans? Do czego dociera Sylwia?

 

Jarosław Kamiński – pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor dwóch świetnie przyjętych powieści – „Tylko Lola” (uznanej przez Politykę powieścią roku 2017), „Wiwarium” (2015) i „Rozwiązłej” (2012). Współscenarzysta serialów produkcji HBO – „Pakt 2” oraz „Bez Tajemnic”. Film krótkometrażowy „3xLove” (reż. O. Chajdas) z jego scenariuszem zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Los Angeles Independent Film Festival Award 2016 i na Festiwalu Oddalenia 2016 w Dublinie.

 

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB