Brian A. Catlos, „Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii”

Przegląd

KRÓLESTWA WIARY

NOWA HISTORIA MUZUŁMAŃSKIEJ HISZPANII

Brian A. Catlos

PREMIERA: 2019.11.12

Tysiąc lat wojen, intryg, pasji religijnej i osiągnięć kulturalnych!

Królestwa wiary to napisana na nowo, podważająca mity historia podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów, obejmująca okres od powstania islamu w VII wieku aż do ostatecznego zakończenia rekonkwisty w wieku XVII.

Catlos twierdzi, że wbrew utrwalonym poglądom Al-Andalus nie była ani rajem, w którym panowała światła tolerancja, ani miejscem zderzenia cywilizacji. Przeciwnie, muzułmanie, chrześcijanie i żydzi – chociaż walczyli ze sobą i między sobą – wspólnie budowali kulturalnie i naukowo wyrafinowaną cywilizację, która przeobraziła zachodni świat, położyła podwaliny pod renesans, epokę dominacji Europy, i nowożytną kulturę żydowską.

Królestwa wiary, barwny, panoramiczny obraz bardzo ważnego, ale niezrozumianego okresu dziejów, ukazują genezę naszego dzisiejszego świata: wewnętrznie połączonego i pluralistycznego.

Przełożył Andrzej Jankowski

Brian A. Catlos jest mediewistą, profesorem religioznawstwa na University of Colorado w Boulder, jako badacz współpracuje też z University of California w Santa Cruz. Jest autorem wielu nagradzanych książek, w tym Infidel Kings and Unholy Warriors, licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także zapalonym podróżnikiem oraz autorem i współautorem przewodników turystycznych. Biegle włada m.in. hiszpańskim i katalońskim, czyta także m.in. po arabsku i łacinie. Mieszka w Boulder i w Barcelonie.

 

www.rebis.com.pl

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis