Olga Tokarczuk Wielkim Ambasadorem Polszczyzny

Olga Tokarczuk Wielkim Ambasadorem Polszczyzny

Przegląd

Olga Tokarczuk odebrała w niedzielę w Katowicach tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny, przyznany przez kapitułę Rady Języka Polskiego. “W pisarstwie Olgi Tokarczuk ginie opozycja między atrakcyjnością kultury popularnej i wspaniałością kultury wysokiej” – mówił w laudacji prof. Jerzy Bralczyk.

“Nie mam poczucia, że zrobiłam coś specjalnego, żeby dostać aż taki niesamowicie znamienity tytuł Ambasadora (…). Piszę, ponieważ nie umiem nic innego, sprawia mi to na dodatek przyjemność; nie jest to jakiś wielki wysiłek, nie licząc tych dwóch kręgów, z których mam przepuklinę od siedzenia” – mówiła laureatka, odbierając nagrodę.

“Nie mam poczucia, że jakoś walczyłam o język, że robiłam gdzieś ‘rejtany’, że darłam szaty; wszystko przychodziło mi tak jakoś naturalnie (…). Być może (ma tu znaczenie) moja dolnośląskość, wychowanie w tyglu językowym, gdzie kresowe akcenty zmierzyły się z akcentami ludzi z centralnej Polski, i z tego wyszedł jakiś tygiel. Ale zdaje się, że w tej nagrodzie nie o to chodzi (…). Wydaje mi się, że chodzi o to, że moje książki są tłumaczone na inne języki; w tej chwili myślę, że jest ich ponad 30” – dodała Tokarczuk, która ma już w dorobku m.in. Nagrodę Literacką Nike (dwukrotnie) oraz Międzynarodową Nagrodą Bookera – najważniejszą brytyjską nagrodę literacką.

 

więcej https://fakty.interia.pl/kultura/

 

Kategorie: Nagrody