Znamy zwycięzców konkursu „Kryminał na 100-lecie AGH”

Znamy zwycięzców konkursu „Kryminał na 100-lecie AGH”

Przegląd

Spośród ponad 250 opowiadań, które zostały nadesłane przez uczestników konkursu z całej Polski, jury konkursu „Kryminał na 100-lecie AGH” wyłoniło aż 12 najlepszych opowiadań kryminalnych z wątkiem AGH w tle, które jeszcze w tym roku zostaną wydane przez Wydawnictwa AGH.

Każdy ze zwycięzców otrzyma nagrodę finansową w wysokości 3000 zł, a jego utwór znajdzie się w zbiorze opowiadań, który zostanie wydany pod koniec 2019 r.

Opowiadania przeczytało i oceniło jury w składzie: Marcin Wroński, autor kryminałów; Prorektor ds. Kształcenia oraz Przewodniczący Komitetu Jubileuszowego AGH, prof. Wojciech Łużny; Dyrektor Biblioteki Głównej AGH, dr Jerzy Krawczyk; Redaktor Naczelny Wydawnictw AGH, dr inż. Jan Sas; Marcin Krukowski, Przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego oraz pracownicy Biura Prasowego AGH: Natalia Bujak i Maciej Myśliwiec.

W jubileuszowym wydawnictwie znajdą się następujące opowiadania:

„Kamień węgielny” autorstwa Katarzyny Zielińskiej,
„Za każdą technologią stoi człowiek” autorstwa Joanny Raj,
„Dodatkowy rzut osobisty” autorstwa Pawła Fleszara,
„Spitsbergen” autorstwa Mateusza Górskiego,
„Heterochromik” autorstwa Margoty Kott,
„Koneser” autorstwa Ireneusza Bugańskiego,
„W obcej skórze” autorstwa Janusza Miki,
„Sprawiedliwa kara” autorstwa Urszuli Tokarskiej,
„Pokusa sławy” autorstwa Mai Kalisiewicz,
„Śmierć pod wysokim napięciem” autorstwa Marty Potockiej,
„Wszystko jest dźwiękiem” autorstwa Magdaleny Kurc,
„Miraże” autorstwa Mirosława Fydrycha.

Nagrodzone kryminały w bardzo różnorodny sposób nawiązują do Akademii Górniczo-Hutniczej. Pojawiają się w nich m.in. wątki badań naszych naukowców, nowych technologii, kół naukowych, Miasteczka Studenckiego czy uczelnianego sportu. Autorzy sięgnęli też do historii uczelni – bohaterem opowiadania był m.in. Walery Goetel, Rektor AGH w latach 1939–1951. Akcję przenoszono także do początków istnienia Akademii Górniczej. Kryminalne intrygi można będzie śledzić także m.in. w laboratorium wysokich napięć czy w komorze bezechowej.

 

Kategorie: Nagrody
Tagi: AGH