25 lat najstarszej szkoły pisarzy w Polsce!

25 lat najstarszej szkoły pisarzy w Polsce!

Przegląd

W tym roku Studia Literacko – Artystyczne na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego obchodzić będą 25 lecie działalności. Uroczyste obchody  jubileuszu odbędą się w dniach 15-17 listopada br.

Dwuletnie podyplomowe STUDIA LITERACKO-ARTYSTYCZNE to pierwsze, prestiżowe i jedyne tego rodzaju studia w Polsce, istniejące od 1994 r. (projekt autorski prof. Gabrieli Matuszek; do 2016 r. studia nosiły nazwę Studium Literacko-Artystyczne). Wykładowcami są wybitni pisarze, poeci, krytycy i najlepsi specjaliści w poszczególnych dziedzinach. Program obejmuje zajęcia warsztatowe z głównych rodzajów i gatunków literackich oraz wykłady dopełniające podstawową wiedzę potrzebną twórcom pracującym w materii słowa. Studia kończą się pracą dyplomową pisaną pod opieką wybranego tutora, którą jest tomik poetycki, proza, tom opowiadań, dramat itp. Przy studiach istnieje seria literacka, umożliwiająca debiuty oraz publikacje kolejnych książek absolwentom i słuchaczom. Studia dedykowane są dla osób utalentowanych literacko, posiadających ukończone studia I lub II stopnia, inżynierskie, albo jednolite magisterskie. Zajęcia odbywają się w cyklach dwudniowych sesji, co dwa tygodnie (piątek: 17:00-20.15, sobota: 9:30 -14:30).

Jubileusz będzie doskonałą  okazją do zaprezentowania działalności pierwszej w Polsce szkoły pisarzy, twórczości absolwentów i poznania wyjątkowego środowiska literackiego.

Od 1994 roku SLA z powodzeniem rozwija twórczy potencjał i talenty słuchaczy, którzy przyjeżdżają na studia z całej Polski oraz różnych zakątków świata. Wykładają i wykładali tu najwybitniejsi pisarze, poeci i krytycy, w tym nobliści (Czesław Miłosz i Wisława Szymborska) oraz laureaci najbardziej prestiżowych nagród literackich (m.in. Maciej Słomczyński, Marek Bieńczyk, Roman Honet, Karol Maliszewski, Piotr Sommer, Olga Tokarczuk). SLA ukończyło wielu liczących się twórców (m.in. Ewa Sonnenberg, Weronika Murek, Joanna Lech, Przemysław Owczarek).

Podyplomowe Studia Literacko-Artystyczne w Krakowie, pierwsza w Polsce szkoła pisarzy, organizują od 15 do 17 listopada 2019 r. jubileusz ćwierćwiecza istnienia. Obchody będą miały charakter otwarty. Kierowane są do osób zainteresowanych twórczością literacką i rozwojem artystycznym, w tym do absolwentów, studentów oraz wykładowców.

Podczas Jubileuszu ogłoszone zostaną wyniki IV edycji konkursu literackiego im. Macieja Słomczyńskiego, której finałem będzie publikacja nagrodzonych książek. Ponadto ukaże się obszerna antologia utworów najlepszych absolwentów SLA wraz z ich wspomnieniami oraz antologia słuchaczy 2018-2019. Jeszcze przed głównymi uroczystościami w listopadzie, zorganizowane zostaną 26 października warsztaty kreatywnego pisania w ramach Festiwalu Conrada, które będą zapowiadały obchody 25-lecia SLA.

Jubileusz Studiów Literacko-Artystycznych to sposobność do uaktywnienia twórców literatury, stworzenia warunków do kształtowania życia kulturowego i społecznego Krakowa, miasta literatury UNESCO. Organizatorzy starają się dotrzeć do możliwie najszerszego grona odbiorców, również seniorów, którzy chcą rozwijać umiejętności pisarskie, ale nie wiedzą, że mają taką możliwość. Podczas wspomnianych obchodów będą mogli wziąć bezpłatnie udział w szeregu wydarzeń popularyzujących twórczość literacko-artystyczną. W obliczu coraz większej popularności kursów pisarskich w Polsce, Kraków wciąż jest miastem o najbogatszej tradycji w tym zakresie, a podyplomowe Studia Literacko – Artystyczne na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, są najstarszą szkołą pisarzy w kraju.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w obchodach 25-lecia SLA!

 

fanpage wydarzenie na Facebooku (facebook.com/sla.uj.krakow)

 

 

źródło:  miastoliteratury.pl

 

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia