Nowe głosy z Polski zameldują się w Stacji Literatura

Nowe głosy z Polski zameldują się w Stacji Literatura

Przegląd

Podobnie jak w ubiegłym roku literacką część wydarzeń na głównej scenie festiwalowej Stacji Literatura 24 utworzą Nowe głosy z Polski – laureaci i laureatki ubiegłorocznej edycji projektu Połów: Maria Halber, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Katarzyna Szaulińska, Antonina M. Tosiek i Aleksander Trojanowski. Ich czytanie z muzyką Pawła Szamburskiego zaplanowane zostało na piątek 13 września o godzinie 13:30.

„Trzy kobiety, trzech mężczyzn, a każde z sześciorga pójdzie w inną stronę. W tych różnorodnych dykcjach przebijają się najważniejsze tendencje w najmłodszej poezji polskiej ostatnich lat. Bardzo wiele ich różni, łączy jednak najważniejsze – świadomość wspólnoty oraz dbałość i troska o budowanie wspólnego świata. I to nie tylko tego literackiego” – mówi o nich redaktor ósmego almanachu z cyklu „Połów. Poetyckie debiuty” Dawid Mateusz.

„Halber nie pieści się z czytelnikiem i w żaden sposób nie próbuje go uwodzić”. „Pierzchliński od razu wrzuca nas w sam środek historii”. Podlaski „świadom wywrotki, która może go spotkać na każdym kroku, idzie w to jak w dym”. „Szaulińska burzy nasze poczucie pewności”, a wiersze Tosiek kierują nas „w stronę Polski, która zatrzymała się na przełomie transformacji ustrojowej”. Jeśli zaś chodzi o Trojanowskiego, to „nigdy do końca nie wiadomo, czy zmyśla, czy mówi serio”.

Autorzy z Połowu goszczą na festiwalu od 2005 roku. Do tej chwili dzięki imprezie Biura Literackiego zaprezentowało się osiemdziesięciu dwóch debiutantów. Teraz do tego grona dołączy sześć kolejnych osób. Dla wielu z nich czytanie w Porcie, a obecnie w Stacji Literatura było przepustką do kariery literackiej. Od dwóch lat wydanie almanachu oraz festiwalowy występ autorów są finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategorie: Wydarzenia