Stacja Literatura 24 już za 77 dni

Stacja Literatura 24 już za 77 dni

Przegląd

Wieczorne wydarzenia w Stacji Literatura od 2017 roku odbywają się w Siennej pod nazwą Czarna Góra Literatury. W poprzednich latach na literackie biesiady organizatorzy zapraszali do sali konferencyjnej. W tym roku spróbują przystosować na potrzeby festiwalu SkiBar w nowym obiekcie Czarna Perła z pięknym widokiem na stok narciarski u podnóża Czarnej Góry.

Każdego dnia o godzinie 21:00 zaplanowano tradycyjne Live Sety, które są okazją do występu na festiwalu dla każdego, kto wziął udział w konkursie „Wiersz i opowiadanie doraźne 2019”. W tym roku do dwóch półfinałów (odbywających się w czwartek oraz piątek) udało się dotrzeć 24 autorkom/autorom. W sobotę usłyszymy siedmioro finalistów, po czym publiczność wybierze laureatkę/laureata konkursu.

Finalistów wyłoni jury w składzie: Anna Kałuża, Karol Maliszewski, Joanna Mueller, Joanna Orska i Jakub Skurtys. Zwycięzca otrzyma od sponsora Czarnej Góry Resort nagrodę w postaci darmowego weekendu w wybranym obiekcie kompleksu, który gości festiwal już po raz czwarty. Wiersze i opowiadania finalistów zostaną opublikowane w specjalnym almanachu.

Nowością tegorocznej edycji Stacji Literatura będzie blok wydarzeń Family Meeting. To prezentacje instytucji, festiwali i inicjatyw zaprzyjaźnionych z imprezą. W czwartek będzie to Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska, o którego działalności opowiedzą: dyrektorka Aleksandra Szymańska oraz Justyna Czechowska współtworząca festiwal Odnalezione w tłumaczeniu. Na finał odbędzie się koncert Ola Walickiego.

W sobotę zaprezentuje się Staromiejski Domu Kultury z Warszawy. O prowadzonej już od blisko dwudziestu lat działalności literackiej opowiedzą: wydawczyni i koordynatorka inicjatyw kulturalnych Beata Gula, a także redaktor „Wakatu” Michał Czaja oraz współtworząca feminarium Wspólny Pokój poetka Natalia Malek. Prezentację uzupełni koncert zespołu Szare Relaksy z udziałem Joanny Łańcuckiej i Kazimierza Biegańskiego z piosenkami do wierszy m.in. Marty Podgórnik, Joanny Mueller oraz Inger Christensen.

W niedzielę zostanie zaprezentowana Fundacja Rodziny Kochańskich angażująca się w mecenat nad sztuką. O działalności opowie Piotr Kochański. Na finał zostało zaplanowane widowisko „Ginczanka. Żar-Ptak” z udziałem Kamilli Baar-Kochańskiej, Doroty Jaremy, Pawła Szamburskiego oraz Roberta Bęzy. Wstęp na wszystkie wydarzenia tradycyjnie wolny.

 

Kategorie: Wydarzenia