Klub Proza: Igor Brejdygant, Bookowisko – książka na lato i Miesiąc Spotkań Autorskich w Prozie

Klub Proza: Igor Brejdygant, Bookowisko – książka na lato i Miesiąc Spotkań Autorskich w Prozie

Przegląd

W ostatnią sobotę czerwca fani książek koniecznie powinni zaplanować wizytę na letniej edycji Bookowiska, która odbędzie się w Przejściu Garncarskim. Poza tym w najbliższych dniach mamy do wyboru w klubie Proza kilka naprawdę ciekawych spotkań literackich. Natomiast już w lipcu w każdy czwartek warto wybrać się do Prozy na spotkania w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich. Co tydzień będzie można wziąć udział w podwójnym wieczorze z autorami i rozmowach z pisarką bądź pisarzem z Polski, Rumunii, Słowacji i Ukrainy.

W środę 26 czerwca o 19:00, w klubie Proza ruszy nowy cykl spotkań „Biblioteka Narodowa: Sezon 100”, który organizuje Zakład Narodowy im. Ossolińskich wraz z Wrocławskim Domem Literatury. Cykl otworzy premiera zbioru „Wiersze i wykłady” Federica Garcíi Lorki. W rozmowie udział weźmie Justyna Ziarkowska, autorka wstępu do książki i Marcin Kurek, jeden z tłumaczy tekstów, a poprowadzi ją tłumacz i dziennikarz – Filip Łobodziński. Wstęp wolny.

27 czerwca o 19:00 w Prozie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii „Magazyn Materiałów Literackich „Cegła” na LA ART BOOK FAIR 2019”. Podczas wernisażu redaktorzy pisma: Karolina Wiśniewska i Karol Pęcherz opowiedzą o tym, jak polska poezja podbiła Kalifornię. Wstęp wolny.

W sobotę 29 czerwca w godzinach 11:00 – 15:00 w Przejściu Garncarskim odbędzie się znany wrocławianom plenerowy kiermasz książek Bookowisko. Tutaj każdy (po wcześniejszej rezerwacji miejsca poprzez wysłanie maila na wdl@domliteratury.wroc.pl) może zostać sprzedawcą książek, które zalegają w domowych biblioteczkach. Impreza odbywa się pod hasłem „książka na lato” i z pewnością warto tu przyjść, by znaleźć dla siebie idealną lekturę na wakacje. Na Bookowisku dostępne są wszelkie gatunki literackie, a także komiksy i albumowe białe kruki, których nie dostaniemy już w sieciowych księgarniach. Wszystko to za symboliczne ceny! Wstęp wolny.

Fani kina również znajdą w najbliższych dniach w Prozie coś dla siebie. W niedzielę 30 czerwca o 19:00 kolejne bezpłatne pokazy filmów z cyklu „Laureaci Oskarów”, a od 1 lipca (w poniedziałki o 19:0) kontynuacja cyklu „Filmowych poniedziałków”. Wstęp wolny.

2 lipca o 19:00 w klubie Proza odbędzie się na spotkanie z Igorem Brejdygantem – cenionym polskim scenarzystą, reżyserem i pisarzem, laureatem nagrody im. Janiny Paradowskiej, wokół jego najnowszej książki „Układ” (Wydawnictw W.A.B.). Kryminał polecają m.in. Tomasz Sekielski i Bartosz Węglarczyk.

W swojej najnowszej książce Igor Brejdygant pokazuje, że to, co wiemy na temat reguł funkcjonowania władzy, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Na pierwszy plan wysuwa się zatrważająca refleksja – jeśli jest się wystarczająco wpływowym można podporządkować sobie każdego. To niezwykle aktualna i niepokojąco prawdziwa powieść, obnażająca prawdę o tym, co dzieje się na szczytach władzy. Fikcja, w której nietrudno znaleźć odniesienia do rzeczywistości. „Układ” to druga część uhonorowanej Nagrodą Specjalną im. Janiny Paradowskiej 2019 książki „Rysa”.

Miesiąc Spotkań Autorskich – czwartki w klubie Proza

Miesiąc Spotkań Autorskich to ponad 30 dni literatury i ponad 300 spotkań z twórcami. Festiwal odbywa się w lipcu w pięciu miastach jednocześnie: we Wrocławiu, Brnie, Ostrawie, Koszycach i Lwowie. W trakcie całego miesiąca w każdym z tych miejsc organizowane są 62 spotkania z pisarzami i pisarkami pochodzącymi z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy (linia środkowoeuropejska) oraz z autorami z kraju będącego w danym roku gościem honorowym festiwalu – tym razem jest to Rumunia. To świetna okazja, by bliżej poznać współczesną literaturę rumuńską i twórczość najbardziej utalentowanych prozaików, dramaturgów i poetów z Rumunii, pośród których można wskazać wielokrotnie nagradzanych pisarzy, jak np. Varujan Vosganian, Adrian Schiop, Lucian Dan Teodorovici, Ana Blandiana, Dumitru Crudu czy Catalin Dorian Florescu.

Należy podkreślić, iż twórczość niektórych spośród zaproszonych gości – mimo uznania w kręgach literackich – nie zaistniała dotąd w polskim przekładzie, a zatem dla tych autorów to pierwsza okazja do zaprezentowania fragmentów swoich utworów w zupełnie nowym obszarze językowym (specjalnie na potrzeby festiwalu powstaje wiele tłumaczeń).

Program imprezy obfituje też w szereg spotkań z pisarzami polskimi, czeskimi, słowackimi i ukraińskimi, co ma na celu przedstawienie nowych tendencji w literaturze Europy Środkowej i Wschodniej. Swoje czytania będą mieli m.in. Maciej Płaza, Małgorzata Rejmer, Weronika Murek, Łukasz Zawada, Olga Drenda, Tereza Semotamová, Erik Šimšík, Petr Borkovec, Pavel Kolmačka, Kateryna Kalytko, Petro Jacenko, Olga Hund.

Rok 2019 jest szczególny, ponieważ wówczas przypada okrągła rocznica wydarzeń roku 1989, przełomowego w historii wszystkich państw, które uczestniczą w Miesiącu Spotkań Autorskich – od pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych w Polsce, poprzez aksamitną rewolucję w Czechosłowacji, aż po pełne dramatycznych zdarzeń obalenie ustroju komunistycznego w Rumunii. Spotkania z pisarzami będą stanowić dobrą okazję do refleksji na temat ostatnich 30 lat w regionie: przemian społecznych, sytuacji kultury i literatury oraz rozliczeń z historią.

Festiwal tradycyjnie odbywa się w lipcu i trwa nieprzerwanie 31 dni. Spotkania autorskie we Wrocławiu odbywają się w Mediatece, filii Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu oraz w klubie Proza Wrocławskiego Dom Literatury, gdzie na festiwal zapraszamy w każdy lipcowy czwartek oraz 1 sierpnia. W Prozie co tydzień spotkamy się z dwoma pisarkami bądź psiarzami – gośćmi z Polski i z zagranicy. Pierwsze spotkanie będzie się rozpoczynało o 19.00, a drugie o 20.30. Wstęp wolny

Harmonogram spotkań MSA w czwartki w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2):

4 lipca:

19.00 Łukasz Orbitowski; moderator: Irek Grin,

20.30 Adrian Cioroianu (Rumunia)

11 lipca:

19.00 Petro Yatsenko (Ukraina); moderator: Waldek Mazur,

20.30 Filip Florian (Rumunia); moderator: Irek Grin

18 lipca:

19.00 Olga Drenda; moderatorka: Magda Piekarska

20.30 Florin Lăzărescu (Rumunia)

25 lipca:

19.00 Erik Šimšík (Słowacja): moderatorka: Kasia Dudzic-Grabińska

20.30 Dan Lungu (Rumunia)

1 sierpnia:

19.00 Waldemar Bawołek: moderator: Łukasz Wojtusik

20.30 Adina Rosetti (Rumunia)

Więcej informacji: www.msa.wroclaw.pl.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza