„To, co zakazane” – głośna powieść Tabithy Suzumy już w sprzedaży!

Przegląd

Tabitha Suzuma 
To, co zakazane

Jak coś tak złego może być tak cudowne?

Możesz zamknąć oczy, by nie widzieć tego, czego nie chcesz widzieć; nie możesz jednak zamknąć serca, by nie czuć tego, czego nie chcesz czuć.

Oto książka, która mierzy się z największym ze wszystkich tabu. Miłośnicy „Kwiatów na poddaszu” pokochają tę rozdzierającą, szokującą powieść o dwójce rodzeństwa, Mai i Lochanie, ich burzliwym życiu rodzinnym i o związku, który muszą ukrywać w tajemnicy.

Ona jest śliczna i utalentowana. Ma szesnaście lat i nigdy się nie całowała. On jest rok starszy, przystojny, a świat stoi przed nim otworem. Zakochali się w sobie.
Problem w tym, że… są rodzeństwem.

Siedemnastoletni Lochan i szesnastoletnia Maya zawsze byli dla siebie bardziej przyjaciółmi niż bratem i siostrą. Wspólnie zastępują wiecznie nieobecną matkę-alkoholiczkę w opiece nad młodszym rodzeństwem. Będąc dla dzieci jak rodzice, muszą szybko dorosnąć. Napięcie w ich życiu i to, jak doskonale się rozumieją, zbliża ich do siebie bardziej niż zwykłe rodzeństwo. Tak bardzo, że się w sobie zakochują. Utrzymywane w tajemnicy uczucie szybko przeradza się w głęboką, rozpaczliwą miłość. Choć wiedzą, że to, co robią, jest niewłaściwe i nie potrwa długo, nie umieją się powstrzymać przed brnięciem w związek, który czują całym sercem. Gdy wszystko zmierza w stronę wstrząsającego, szokującego finału, pewne jest tylko jedno: tak niszcząca miłość nie może mieć szczęśliwego zakończenia.

Tabitha Suzuma urodziła się w Londynie jako pierwsza z pięciorga dzieci. Jest dwujęzyczna i chodziła do francuskiej szkoły w Wielkiej Brytanii. Jednak w szkole, której nienawidziła, zazwyczaj siadała na końcu klasy i spisywała historyjki, które nauczyciele brali za notatki. W wieku czternastu lat wbrew woli rodziców porzuciła tradycyjną szkołę i kontynuowała edukację zdalnie. Studiowała literaturę francuską w King’s College w Londynie. Po skończonych studiach praktykowała jako nauczycielka w szkole podstawowej, a ucząc na etacie, napisała pierwszą powieść. Jej książki były nominowane do szeregu nagród literackich, w tym Medalu Carnegie, Waterstone’s Book Prize, Jugendliteraturpreis oraz Branford Boase Book Award. Otrzymała nagrodę Young Minds, Stockport Book Award, a także Premio Speciale Cariparma dla literatury europejskiej.

Przejmująca opowieść o potrzebie bliskości, która zrodziła się ze strachu i samotności. To historia o miłości, która ma moc rozgrzeszania tego, co niewybaczalne i łagodzenia tego, co bolesne. To jedna z tych historii, które pozostawiają w sercu ślad.
Agata Czykierda-Grabowska, pisarka

Tabitha Suzuma w „To, co zakazane” narusza wszelkie konwenanse. Pierwsza miłość to coś, co powinno być tym najbardziej niewinnym uczuciem, ale miłość Lochana i Mai jest zakazana. Ta historia łamie serce, a jednocześnie pokazuje jak silne potrafią być relacje między rodzeństwem. Obok To, co zakazane nie da się przejść obojętnie. Kac murowany!
Anna Bellon, pisarka

Powieść, która zaskakuje aż do końca. Postacie drugoplanowe są znakomicie rozbudowane, szczególnie wymagające uwagi młodsze rodzeństwo ukazane z całą mocą ich złości, słodyczy i buntu. Lecz najważniejsza jest pierwszoosobowa narracja w czasie teraźniejszym, na zmianę Mai i Lochana, czuła i rozdzierająca duszę zarazem. To ona pozostanie w sercach czytelników.
„Booklist”

Suzuma posiada niezwykłą umiejętność przenikania głęboko w różne warstwy ludzkich potrzeb i pragnień w różnych obszarach – fizycznym, emocjonalnym, sytuacyjnym – dzięki czemu daje możliwość oceny kolejnego odcienia doświadczeń człowieka. Wzruszające, zdumiewające zakończenie sprawi, że ta historia nie opuści czytelników jeszcze długo po przewróceniu ostatniej strony.
„New York Journal of Books”

W tej powieści nic nie jest łatwe, ale ci z czytelników, którzy sięgnęli po nią z uwagi na kontrowersyjny temat, będą czytać dalej dzięki dopracowanemu warsztatowi i imponującemu rozwojowi postaci.
„BCCB”

Wielowątkowa historia, której udało się poruszyć kontrowersyjny temat kazirodczego związku rodzeństwa bez robienia z tego sensacji… Mrożąca krew w żyłach, znakomicie napisana opowieść, która zostaje w głowie tak nastolatków, jak i dorosłych czytelników.
Jake Hope The Bookseller

Napisana z pełną delikatnością (i jedną dość odważną sceną seksu), ta powieść pozwala czytelnikom wniknąć do głów bohaterów poprzez przeplatające się punkty widzenia. Polecam ją dojrzałym odbiorcom.
Inis

Natychmiast wciąga czytelnika.
Lesley Martin School Library Association

Wstrząsająco tragiczna historia… Proza Suzumy zniewala, a jej jakość pozostaje bez zastrzeżeń, lecz wielu z was (nie tylko z kategorii „młodych dorosłych”) będzie szczerze zszokowanych tym, co przeczytają w tej książce.
Robert Dunbar The Irish Times

Powieść zaskakuje aż do końca.
Hazel Rochman Booklist USA

***

Autor: Tabitha Suzuma
Tytuł oryginalny: Forbidden
Tłumaczenie: Joanna Krystyna Radosz
Wydawnictwo: Młodzieżówka
Premiera: 08/05/2019
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 376
Format: 14.3 x 20.5 cm
Numer ISBN: 978-83-65830-75-3

 

Kategorie: Literatura