Słowa z popiołu z udziałem prezydenta Jacka Sutryka dzisiaj na placu Solnym

Przegląd

 

W piątek 10 maja o 17.00 na Placu Solnym zapraszamy wrocławianki i wrocławian do wspólnego głośnego czytania, by sprzeciwić się zamachom na wolne słowo i prawa człowieka! Fragmenty książek czytać będą prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz znakomite pisarki i pisarze: Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło i Olga Tokarczuk.

Równo 85 lat temu na terenie Niemiec i Austrii rozpoczęta została kampania palenia książek, którą zainicjowali niemieccy studenci z inspiracji NSDAP (Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników). W dniu 10 maja 1933 m.in. w Berlinie, Bochum, Bremie, Dreźnie, Dortmundzie, Hamburgu, Monachium, a także we Wrocławiu (ówczesnym Breslau), spalono książki pisarek i pisarzy, których faszystowscy ideolodzy uznali za „nieprawomyślnych”. Na tej długiej liście znalazły się m.in. dzieła autorstwa: Isaaka Babla, Heleny Bobińskiej, Berolta Brechta, Ernesta Hemingwaya, Franza Kafki, Jacka Londona, Tomasza Manna, André Malraux, Nelly Sachs, Ericha Maria Remarque’a, Josepha Totha, czy Heinricha Heinego.

Chcemy przypomnieć o tamtych wydarzeniach, podkreślając przy tym z całą mocą, że był to barbarzyński atak na rozum i wolność człowieka, a płonące stosy książek – również ten w dawnym Breslau – stanowiły preludium masowego ciałopalenia w krematoriach Auschwitz-Birkenau i innych obozów zagłady. Chcemy też – w symbolicznym geście – przeciwstawić się temu, co niosą z sobą akty palenia książek i wszelkie inne działania wymierzone w słowo szukające prawdy i piękna. Ten symboliczny gest – powtarzany każdego 10 maja we Wrocławiu, w mieście, w którym płonął stos – będzie polegał na odczytaniu fragmentów książek palonych w roku 1933 przez nazistów (lub zakazanych w III Rzeszy).

Fragmenty książek czytać będą prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz znakomite pisarki i pisarze: Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło i Olga Tokarczuk. Mikrofon zostanie przekazany także w ręce, mieszkańców, by mogli odczytać fragmenty książek ważnych dla nich autorów, których dzieła palili naziści.

Organizatorzy zachęcają także do przynoszenia swoich książek z listy „zakazanych” autorów. Na miejscu będzie można je ozdobić specjalnie zaprojektowanym na tę okazję exlibrisem.

Organizatorami wydarzenia są Wrocławski Dom Literatury, Brama Grodzka z Lublina, w tym działająca w jej strukturach Pracownia Antropologii Słowa, Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz „Gazeta Wyborcza”.

Po spotkaniu zapraszamy do klubu PROZA (Przejście Garncarskie 2), gdzie o 19.00 odbędzie się rozmowa z Ryszardem Krynickim, tłumaczem i wydawcą, jednym z najwybitniejszych współczesnych rodzimych poetów. Krynicki w PRL był wiodącym głosem Nowej Fali, formacji poetyckiej, która poprzez swoją twórczość sprzeciwiała się manipulacji językiem przez komunistyczne władze (mowa m.in. o wydarzeniach Marca 1968).

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Wrocław