Ewa Lipska laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019 za całokształt pracy twórczej!

Przegląd

Ewa Lipska_fot. Maksymilian Pflegel_archiwum WDL

Decyzją jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius Ewa Lipska, wybitna poetka, ale też felietonistka i redaktorka będzie kolejną autorką, której dorobek poetycki miasto Wrocław uhonoruje Silesiusem. Tym samym dołączy ona do zacnego grona, w którym znaleźli się już m.in. Tadeusz Różewicz, Urszula Kozioł, Stanisław Barańczak, czy nagrodzony w roku ubiegłym Bohdan Zadura.

Ewa Lipska (ur. 1945 w Krakowie) jest bezdyskusyjnie jedną z najwybitniejszych współczesnych poetek, zaliczaną, nieco wbrew własnej woli, do generacji Nowej Fali. Debiutowała książką poetycką pt. Wiersze w 1967, od tego momentu wydała przeszło trzydzieści książek poetyckich, z których za najważniejsze uznaje się tomiki: Czwarty zbiór wierszy (1974), Piąty zbiór wierszy (1978), Dom Spokojnej Młodości. Wiersze wybrane (1979), Przechowalnia ciemności (1985), Strefa ograniczonego postoju (1990), Stypendyści czasu (1994), 1999 (1999), Sklepy zoologiczne (2001), Gdzie indziej (2005), Czytnik linii papilarnych (2015) i Pamięć operacyjna (2017). Jest ponadto autorką powieści – Sefer (2009). W roku 2018 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się publikacja Boli tylko, gdy się śmieję. Listy i rozmowy, stanowiąca wybór listów do i od Stanisława Lema i Tomasza Lema. Lipska uhonorowana została ponadto szeregiem nagród literackich, w tym Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodą Literacką Gdynia czy, w tym roku, Nagrodą im. Jerzego Turowicza.
Poezja Lipskiej doceniana jest m.in. za niespotykaną ironię, w czym wielu przez lata doszukiwało się wpływu jej przyjaciółki, Wisławy Szymborskiej. Nie ulega jednak wątpliwości, że Ewa Lipska bardzo szybko wybiła się na poetycką samodzielność, wypracowując swój niepowtarzalny język, a także, skupiając się w swojej twórczości na wnikliwej analizie otaczającej ją rzeczywistości i celnym społecznym krytycyzmie (sprawdzającym się tak w PRL-u, jak i w cyfrowej rzeczywistości drugiej dekady XXI wieku).

Wyboru laureata oraz finalistów podczas posiedzenia 18 marca dokonało jury w składzie: Andrzej Zawada (przewodniczący), Anna Kałuża, Piotr Kępiński, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska.

Więcej informacji: www.silesius.wroclaw.pl

 

Kategorie: Nagrody