Znamy nominacje do Nagrody Poetyckiej Silesius 2019

Znamy nominacje do Nagrody Poetyckiej Silesius 2019

Przegląd

 

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, pracujące pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zawady, ogłosiło także listę siedmiu tomików, które powalczą o Silesiusa w kategorii książka roku oraz trzech, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut.

Wszystkich laureatów poznamy 18 maja podczas 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W ramach festiwalu odbędą się także spotkania z laureatką Silesiusa za całokształt twórczości, jak i wszystkimi poetkami i poetami nominowanymi.

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco.

 

Książka roku:
– Tomasz Bąk, Utylizacja. Pęta miast (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
– Kamila Janiak, wiersze przeciwko ludzkości (Wydawnictwo WBPiCAK i Staromiejski Dom Kultury w Warszawie),
– Adam Kaczanowski, Cele (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
– Aldona Kopkiewicz, Szczodra (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
– Małgorzata Lebda, Sny uckermӓrkerów (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
– Jacek Łukasiewicz, Wiązania (wydawnictwo j),
– Krzysztof Siwczyk, Mediany (Wydawnictwo a5).
Debiut roku:
– Maciej Bobula, Wsie, animalia, miscellanea (Fundacja Duży Format),
– Michał Domagalski, Poza sezonem (Biuro Literackie),
– Jan Rojewski, Ikonoklazm (Biuro Literackie).

Silesius za całokształt pracy twórczej: Ewa Lipska

O Silsesiusie
Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wręczana od 2008 roku, ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku istnienia Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt pracy twórczej, książkę roku i debiut roku. W 2008 roku jako pierwsi statuetki Silesiusa otrzymali Tadeusz Różewicz (całokształt twórczości), Andrzej Sosnowski (książka roku) oraz Julia Szychowiak (debiut). Za całokształt pracy twórczej w kolejnych latach nagradzani byli także: Stanisław Barańczak (2009), Piotr Sommer (2010), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013), Darek Foks (2014), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Andrzej Sosnowski (2017) i Bohdan Zadura (2018).
Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius stanowią statuetka Silesiusa oraz nagroda pieniężna fundowana przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 zł (całokształt twórczości), 50 000 zł (książka roku) i 20 000 zł (debiut roku).
Organizatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Z kolei od 2016 roku Nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (także organizowany przez WDL), którego czwarta edycja odbędzie się w dniach 14–19 maja 2019 i będzie miała bardzo międzynarodowy charakter. Gościem honorowym tegorocznej edycji będą Czechy – organizatorzy zaplanowali trzy spotkania z udziałem czeskich poetów różnych pokoleń, a także warsztaty translatorskie. Ponadto Wrocław odwiedzi także Belgijka Miriam Van hee, a także świetnie znani polskim czytelnikom Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan z Ukrainy – obaj opowiadać będą o mniej znanej, poetyckiej stronie swojej twórczości.
Wśród gości z Polski, oprócz poetek i poetów nominowanych w tegorocznej edycji Silesiusa, czytelnicy będą mieli okazję spotkać m.in.: Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Jacka Bieruta, Bogusława Kierca, Wojciecha Bonowicza, Joannę Roszak czy Bohdana Zadurę. Odbędą się też autorskie czytania (m.in. premierowego poematu napisanego wspólnie przez Marcina Barana i Marcina Sendeckiego), konkurs poetycki, a także – tradycyjnie już – działania performatywne w przestrzeni miejskiej i lekcje poetyckie dla młodzieży. W ramach programu muzycznego wystąpią m.in. Karbido z Andruchowyczem i Pochwalone.
Tak bogaty program MFPS to efekt współpracy Wrocławskiego Domu Literatury z odbywającym się równolegle festiwalem Poznań Poetów, a także CzechLitem – Czeskim Centrum Literackim z Pragi. Pełny program 4. MFP Silesius zostanie ogłoszony 5 kwietnia.
Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizator: Wrocławski Dom Literatury
Więcej informacji: www.domliteratury.wroc.pl

 

Kategorie: Nagrody