Michael D. O’Brien zaprasza w „Podróż do Alfy Centauri”

Przegląd

Wydana nakładem Edycji Świętego Pawła „Podróż do Alfy Centauri” ma wszystko, by zaspokoić nawet najbardziej wybredne czytelnicze gusta. Łączy elementy powieści science fiction, dreszczowca, powieści przygodowej, elementy filozoficzne, teologiczne. Nie bez znaczenia jest też nazwisko jej autora. Michael D. O’Brien to marka rozpoznawalna nie tylko na polskim rynku księgarskim.


13 października 2097 r. Statek „Kosmos” przygotowuje się do startu do położonego najbliżej Układu Słonecznego potrójnego układu Alfa Centauri. Cała wyprawa ma trwać ok. 19 lat. Po 9 lat samego lotu z Ziemi i z powrotem oraz blisko rok na badanie nowej planety. Statek dociera na planetę pod koniec 2106 r. ziemskiego, na początku 2108 r. dochodzi do katastrofy z powodu bezmyślności kierujących wyprawą, pragnących za wszelką cenę zaspokoić ciekawość i chore ambicje; ginie większość uczestników. W 2117 r. statek zbliża się do Ziemi, ale z powodu awarii nigdy na niej nie ląduje, więc powraca z pasażerami na orbitę odkrytej planety.

Narratorem części zatytułowanych „Podróż” i „Planeta” jest główny bohater – Neil de Hoyos (to jego pamiętnik), części „Odkrycie” – Anzelm Yusupov – potomek tych, którzy na planecie zdecydowali się pozostać (swoje zapiski sporządza 220 lat po przybyciu wyprawy na planetę Regnum Pacis – nazwanej tak przez tych, którzy pozostali). Tym razem to on jest uczestnikiem wyprawy, która odkrywa statek, na którym przybyli odkrywcy.

W „Alfie Centauri” autor zabiera Czytelnika nie tylko w podróż międzyplanetarną, ale również w podróż duchową, dzięki której odkrywa on tajemnice duszy, przemierza nieskończony świat wiedzy, postępu i ludzkiej natury. Oczywiście, w stylu, który charakteryzuje pisarstwo O’Briena, a który powoduje, że jest on pisarzem coraz bardziej popularnym, cenionym, a przede wszystkim – przez wiele osób, myślących i niestroniących od stawiania sobie fundamentalnych pytań – poszukiwanym. Znajdziemy tu odwieczne pytania i trafne refleksje na temat walki duchowej, zła wciąż działającego w świecie, grzechu pierworodnego, łaski, sakramentów, Bożej obecności, ofiary, zemsty i przebaczenia. Obecne są tu również tematy współczesne, takie jak: wolność religijna, kultura śmierci, uniformizm myślenia, dyktatura we wszystkich jej formach, teorie spisku.

„Podróż do Alfy Centauri”, mimo że ma charakter fikcyjny, aż nadto czytelnie odnosi się do dzisiejszego świata i jego problemów. Jest świetnie napisana, z trzymającą w napięciu akcją, wciągającą tak, że naprawdę trudno się od niej oderwać. Zachęcamy do lektury!

 

https://ehurtownia.edycja.com.pl/

Kategorie: Fantastyka