Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru

Przegląd

ASTERIKS – TAJEMNICA MAGICZNEGO WYWARU
KOCIOŁ ŚMIECHU, GAGÓW I KALAMBURÓW

18. stycznia br. wejdzie na ekrany kin pełnometrażowy film animowany Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru. Z okazji jego premiery, nakładem wydawnictwa Egmont ukaże się album na podstawie filmu animowanego o tym samym tytule. Przed nami zupełnie nowe przygody nieugiętych Galów tym razem w formie opowiadania autorstwa Oliviera Gaya z rysunkami Fabrice Tarrina.

Druid Panoramiks ma poważny kłopot. Doznał przykrego upadku i doszedł do wniosku, że już najwyższa pora zabezpieczyć przyszłość mieszkańców wioski. Szybko musi podjąć konkretne działania. Sam jednak może sobie nie poradzić. Ale bez obaw! Asteriks i Obeliks na pewno nie zostawią go w potrzebie. Wspólnie wyruszają na poszukiwania młodego, utalentowanego druida, któremu Panoramiks mógłby przekazać tajemnicę magicznego wywaru! Nie wie jednak, że straszny Sulfuriks, jego dawny rywal ze szkoły druidów, przygotował iście makiaweliczny plan, aby wejść w posiadanie formuły magicznego wywaru. Na Teutatesa! Jeśli mu się powiedzie, wioska będzie zgubiona. W albumie „Tajemnica magicznego wywaru” jak zwykle nie zabraknie wielu zabawnych sytuacji, niespodziewanych przeszkód, bijatyk oraz oczywiście… magicznego wywaru!

Asteriks to seria francuskich komiksów, wymyślona w 1959 r. przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz rysownika Alberta Uderzo, od chwili premiery w październiku 1959 roku na łamach magazynu „Pilote” podbiła serca najpierw Francuzów i Belgów, a potem – stopniowo – reszty świata, stając się jednym z fenomenów kultury popularnej XX wieku.
W polskiej wersji językowej serię komiksów wydaje Egmont Polska nieprzerwanie od 1991 roku.


Kilka ciekawostek:

 •  w 2019 roku obchodzimy 60-lecie Asteriksa, pierwszy komiks o przygodach Asteriksa
  i jego przyjaciół został wydany w magazynie Pilote 29 października 1959,
 •  w 1961 wydano pierwszy osobny album
 •  w Polsce przygody Asteriksa pojawiły się na księgarskich półkach w 1991 roku wraz z albumem Przygody Gala Asteriksa
 • francuski satelita typu A-1, wystrzelony w 1965, został mianowany imieniem Astérix
 • do dziś ukazało się: 37 komiksów, 10 filmów animowanych, 4 filmy fabularne oraz kilka gier komputerowych o przygodach Asteriksa
 • we Francji istnieje park rozrywki Le Parc Asterix
 • łączna suma światowych nakładów albumów z małym galijskim wojownikiem w roli głównej sięgnęła zawrotnej liczby blisko 400 milionów sprzedanych egzemplarzy w 111 wersjach językowych i dialektach
 • gdyby zebrać światowy nakład komiksów o Asteriksie ważyłby on łącznie ok. 13 000
  ton
 • zestawiając komiksy jeden za drugim okrążylibyśmy Ziemię aż dwa razy.
  O ALBUMIE:
  Asteriks. Tajemnica magicznego wywaru
  Scenariusz: Olivier Gay
  Rysunki: Fabrice Tarrin
  Przekład: Marek Puszczewicz
  Oprawa: miękka
  Objętość: 52 strony
  Format: 216×285
  Cena: 19,99
  ISBN: 978-83-281-4104-9
  Język oryginału: francuski
Tagi: Egmont