Co w 2005 roku przewidział Robert J. Szmidt?

Przegląd

20 listopada do księgarń trafiła wznowiona i uzupełniona po 13 latach książka Roberta J. Szmidta Kroniki jednorożca: Polowanie!

Prezydent i większość członków partii rządzącej giną w wypadku, a na najwyższy urząd w Polsce zostaje mianowany Bronisław Komorowski.

18 kwietnia 2007 Polska otrzymała prawo do organizacji Euro 2012.

Władimir Putin po dwóch kadencjach prezydenckich został premierem Federacji Rosyjskiej, by powrócić ponownie na fotel prezydenta w 2012 roku.

 

W tych wiadomościach nie byłoby nic szczególnego, gdyby… nie zostały napisane w 2005 roku, kiedy Robert J. Szmidt pisał Kroniki jednorożca! To pasjonująca opowieść nie tylko ze względu na spełniające się przepowiednie – to historia telepaty Edmunda Lisa, który musi stanąć wobec wojny o dominację nad ludzkością, jaką prowadzą potężni esperzy.

W jaki sposób wykorzysta swoje zdolności?

Co byś zrobił, gdybyś posiadał nadnaturalne moce? Gdybyś umiał czytać w myślach lub narzucać innym swoją wolę? Stałbyś się superbohaterem czy raczej złoczyńcą? A może wybrałbyś inną drogę? Na przykład udawał jasnowidza, oferując swoje usługi tym, którzy gotowi są dobrze zapłacić – policji, zdesperowanym rodzinom ofiar zbrodni, chciwym korporacjom albo bezwzględnym politykom. Przyjmując ofertę służb specjalnych, telepata Edmund Lis nie ma pojęcia, że intratne, jak mu się zdawało, zlecenie otworzy drzwi do zupełnie innego świata, w którym o wiele potężniejsi od niego esperzy toczą wojnę o dominację nad ludzkością.

 

Robert J. Szmidt (ur. 1962) pierwsze teksty (magazyn „Fikcje”) i tłumaczenia (m.in. dla Iskier i „Fantastyki”) opublikował w połowie lat osiemdziesiątych. Przez kolejne dziesięć lat wydawał czasopisma dla branży filmowej, następnie przerzucił się na gry komputerowe, by w 2001 roku wrócić do korzeni i stworzyć „Science Fiction”, ukazujący się nieprzerwanie przez jedenaście lat magazyn literacki, na którego łamach zadebiutowała większość znaczących pisarzy ostatniego pokolenia. Twórca portalu www.fantastykapolska.pl Napisał czternaście powieści i dwadzieścia dwa opowiadania, przetłumaczył prawie osiemdziesiąt książek, odpowiadał za spolszczenie jedenastu gier komputerowych. Jego powieść Metro2033: Otchłań została przetłumaczona na język rosyjski. Zdobywca tytułu Wrocławianin Roku 2015, w 2017 roku otrzymał srebrną, a w 2018 złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

We współpracy z Domem Wydawniczym REBIS wydał: Apokalipsę według Pana Jana, Samotność Anioła Zagłady, Toy Land oraz – w ramach cyklu „Pola dawno zapomnianych bitew” – Łatwo być Bogiem, Ucieczkę z raju, Na krawędzi zagłady i Zwycięstwo albo śmierć. Łatwo być Bogiem (Easy To Be A God) jest pierwszą polską space operą, która została wydana w USA z rekomendacjami mistrzów amerykańskiej SF: Nancy Kress, Mike’a Resnicka, Davida Webera, Kevina J. Andersona i Jacka Campbella.

 

Kategorie: Fantastyka
Tagi: Rebis