Małżeństwo – wspólna droga do zbawienia

Przegląd

Kapucyn o. Ksawery Knotz, znany duszpasterz małżeństw i rodzin, w 2009 r. zasłynął książką „Seks, jakiego nie znacie. Dla małżonków kochających Boga”. Dała ona odpowiedzi na pytania, jak dbać o miłość małżeńską i szczęście w alkowie. W swojej najnowszej książce, tak jak poprzedniej wydanej przez Edycję Świętego Pawła, pt. „Obudzić sakrament małżeństwa” o. Ksawery idzie o krok dalej. Zachęca małżonków do pracy nad więzią małżeńską, dostrzeżenia w miłości ludzkiej miłości Boga oraz odkrycia sakramentu małżeństwa jako wspólnej drogi do zbawienia.

 


Tak jak nie chcielibyśmy żyć na pół gwizdka, tak nie chcielibyśmy, żeby nasze małżeństwo było połowiczne. Ale by tak się stało – i to wyraźnie podkreśla o. Ksawery – należy odkryć ten sakrament na nowo, żyć łaską, która od niego płynie, świadomie budować małżeńską więź. A jak to zrobić?

Po pierwsze  – i to warunek konieczny – do własnego małżeństwa kapłan zachęca zaprosić Boga. Bo mało które małżeństwo żyje wspólnie łaską sakramentu i włącza w tę łaskę wszystko, czyli seks, posiłki, znalezienie wspólnych elementów modlitewnych czy w końcu znalezienie wspólnego języka z Bogiem. Raczej swoją drogę do świętości małżonkowie realizują – o ile w ogóle – osobno. Tymczasem chodzi o zmianę myślenia: teraz już nie „ja”, ale „my” w: modlitwie, w łóżku, w problemach dnia codziennego i z dziećmi, w relacjach z Bogiem i innymi ludźmi. I choć wymaga to zaangażowania, ten wysiłek procentuje.
„Obudzić sakrament małżeństwa” to pouczająca lektura zarówno dla będących w małżeństwie, dopiero się do niego przygotowujących, jak i duszpasterzy. Ważny głos w czasach, gdy tak wiele małżeństw przeżywa kryzysy, kończące się rozwodami.

 

https://ehurtownia.edycja.com.pl

Kategorie: Religia