Spowiedź, modlitwa i świętość według bp. Antoniego Długosza

Bp Antoni Długosz to marka sama w sobie, lubiany szczególnie przez dzieci, bo jak nikt wie, jak przez zabawę dotrzeć do najmłodszych z przekazem ewangelicznym, nauczyć ich modlitwy i systematycznego kontaktu z Bogiem. Książeczki jego autorstwa: „Moja pierwsza spowiedź”, „Modlitwa dzieci” oraz „Dziesięć kroków do świętości”, wydane nakładem Edycji Świętego Pawła, to pozycje, w których kolejny raz potwierdza znajomość dziecięcej psychiki

 

„W mojej pierwszej spowiedzi” bp Antoni Długosz w zrozumiały dla dzieci sposób odsłania tajemnicę spowiedzi świętej, podczas której najważniejsze jest spotkanie z Panem Jezusem, który z wielkiej miłości do nas przebacza nam nasze grzechy. Tłumaczy, dlaczego grzeszymy, co to jest sumienie, jakie są warunki dobrej spowiedzi oraz samą istotę sakramentu.

Warto odnotować, że książeczka zawiera też wiele praktycznych rad i wskazówek dla rodziców, chrzestnych i katechetów, na których spoczywa odpowiedzialność za nieustanny rozwój duchowy dziecka.

Z kolei „Modlitwa dzieci” to niezwykły podręcznik modlitwy. Dzieci uczy, kiedy rozmawiać z Panem Bogiem, o czym Mu opowiadać i że można modlić się, tańcząc, rysując lub bawiąc się klockami. Rodzicom przypomina, że ich zadaniem jest nauczenie dziecka, czym jest osobowe spotkanie i prawdziwa rozmowa, a także jak najwcześniejsze oswajanie z Boską tajemnicą. A katechetom, że do nich należy m.in. proponowanie szerokiego wachlarza modlitw.

„Taki mały, taki duży może świętym być” – śpiewa „Arka Noego”. Ale jak tę świętość osiągnąć w praktyce? Czy dzięki jakimś niezwykłym umiejętnościom, czy może dzięki codziennej pracy nad sobą? Czy jest możliwa dla wszystkich, czy tylko dla wybranych? „Biskup od dzieci” przekonuje, że jak najbardziej jest to realne i każdy może zostać świętym! Co więcej – podpowiada, jak to zrobić. Wystarczy, że podejmiesz trud dziesięciu kroków. A jakich? Dowiesz się po przeczytaniu wyjątkowej książki, z inspirującym tytułem „Dziesięć kroków do świętości”.

Edukacyjny charakter książeczek podkreślają bajkowe ilustracje autorstwa Artura Nowickiego, specjalizującego się w rysunkach dla dzieci. Z pewnością zachwycą i ucieszą małych odbiorców.