Bp Antoni Długosz o sobie samym

Przegląd

„Służyć z radością” – tytuł rozmowy, jaką z bp. Antonim Długoszem przeprowadził ks. Stanisław Jasionek, bezpośrednio nawiązuje do biskupiego zawołania, którym bp Antoni uczynił słowo „Servire”, czyli służyć. I ono też najpełniej oddaje kapłańską drogę i posługę bp. Długosza. Książkę, którą uzupełnia 16 stron ze zdjęciami, wydało wydawnictwo Edycja Świętego Pawła.

Wywiad rzeka to forma, która szczególnie przemawia do odbiorców. A jeśli rozmówcą jest osoba powszechnie lubiana, rozpoznawalna i nieprzeciętna – sukces murowany. Prezentowana pozycja to doskonały przyczynek, by poznać bliżej osobę bp. Antoniego Długosza. Doktora habilitowanego nauk teologicznych, emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej, katechetyka, duszpasterza, przyjaciela…

Bp Długosz, znany z telewizyjnego programu „Ziarno”, to kapłan kochany szczególnie przez dzieci. Jak to ujął ks. Stanisław Jasionek, „jedyny polski biskup, który podczas Mszy św. klaszcze, śpiewa i skacze”, bo – jak z kolei twierdzi bp Antoni – „dla dzieci najważniejszą formą modlitwy jest piosenka. Najlepiej od razu z ruchem i tańcem”. Ale to także biskup tych, którzy poszukują sensu życia, wiary, ludzi poranionych chorobami, nałogami – Ksiądz Biskup to inicjator i pomysłodawca stworzenia Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego dla Osób Uzależnionych „Betania” we Mstowie k. Częstochowy, który już ponad 30 lat pomaga wyjść z nałogu ludziom uzależnionym od narkotyków. Człowiek zawsze uśmiechnięty, pełen życzliwości, otwarty, niestwarzający dystansu. Który zawsze wysłucha, podniesie na duchu, rozwieje wątpliwości. Na każdym kroku podkreśla, że służba Chrystusowi w Kościele wyzwala radość – co także odzwierciedla tytuł książki.

I taki też jest wywiad, który z Księdzem Biskupem przeprowadził ks. Stanisław Jasionek . Bez patosu, szczery, barwny, prawdziwy, wciągający. Czyta się go jednym tchem, tym bardziej że w narrację Rozmówca wplata wiele osobistych przemyśleń i refleksji oraz obficie dzieli się z czytelnikami swoim życiem przed i po seminarium. Pozycja z pewnością da pełny obraz „biskupa od dzieci”, którego kapłaństwo upływa na byciu blisko z ludźmi i służbie im.

Warto odnotować, że ks. Jasionek w latach 1983-1993 współpracował z bp. Długoszem jako diecezjalny wizytator katechizacji. Jest także autorem 80 tekstów piosenek, które Ksiądz Biskup brawurowo wykonuje.

 

https://ehurtownia.edycja.com.pl

 

Kategorie: Literatura, Religia