Zespół z Politechniki Warszawskiej opracował algorytm do przekształcania wideo w komiks

Zespół z Politechniki Warszawskiej opracował algorytm do przekształcania wideo w komiks

Przegląd

Algorytm Comixify do przekształcania wideo w komiks, który opracowali polscy studenci, spotkał się z zainteresowaniem na całym świecie – od Japonii, przez Australię, Indie, Francję, po Stany Zjednoczone. W ciągu niespełna miesiąca strona Comixify zanotowała ponad 180 tys. wejść i wygenerowano na niej ponad 22 tys. komiksów.

Przekształcanie filmu w komiks jest podzielone na dwa główne etapy: ekstrakcję klatek i transfer stylu. Na początek wyodrębniane są reprezentatywne sceny z nagrania – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Politechniki Warszawskiej.

Na stronie Comixify można zobaczyć m.in. komiksy wygenerowane z fragmentów filmów „Pulp fiction” i „Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo”. Narzędzie opracowane przez zespół z Politechniki Warszawskiej każdy może też bezpłatnie przetestować, przesyłając własne pliki (do 50 MB) albo korzystając z linków z YouTube’a. W Comixify nie ma obostrzeń dotyczących długości filmu.

Dzięki modułowi estymującemu, Comixify, zdaniem jego twórców,  jest w stanie nie tylko wybrać z filmu klatki najbardziej reprezentatywne, ale również te, które prezentują najwyższy potencjał estetyczny i mają największą szansę na popularność. Zespół PW chce dalej pracować nad projektem, rozszerzając go o nowe funkcjonalności: generowanie kolejnych layoutów oraz rozpoznawanie głosu, które umożliwi dodawanie do obrazów także tekstu. Odpowiadając na międzynarodowe zainteresowanie, szukają również możliwości finansowania dalszych prac.

 

 

źródło www.pw.edu.pl

 

Kategorie: nowe technologie
Tagi: Comixify, komiks