Znamy laureatów konkursu #Wolność – czytaj dalej

Znamy laureatów konkursu #Wolność – czytaj dalej

Przegląd

Komisja Nagrody Literackiej wyłoniła laureatów konkursu na powieść historyczną z wątkami niepodległościowymi dla młodzieży #Wolność – czytaj dalej.

Głównym celem zainicjowanego przez Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej konkursu było zainteresowanie młodzieży jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego, jakim było odzyskanie suwerennego i niepodległego państwa polskiego. Spośród ponad 100 zgłoszonych koncepcji powieści wyłoniono 10, których autorom przyznano stypendia Fundacji PGZ. Pozwoliły one na pisanie powieści w dwóch kategoriach wiekowych czytelników: 11-14 i 15-18 lat.

Przez cztery miesiące autorzy rozwijali zaproponowane przez siebie fabuły. We wrześniu powieści zostały ocenione przez Komisję Nagrody Literackiej, w której składzie znaleźli się m.in.: dr Anna Maria Krajewska (autorka książki „Trzy legendy. Walka i niepodległość i granice w polskiej literaturze młodzieżowej”, pracowniczka Biblioteki Narodowej), dr hab. Jarosław Klejnocki (poeta, pisarz, eseista, krytyk literacki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie) oraz Jacek Komuda (pisarz i historyk, autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej).

Komisja przyznała po trzy nagrody w każdej kategorii. Fundatorem nagród o łącznej wartości 60 000 zł. jest Narodowe Centrum Kultury. W zamyśle Fundacji PGZ i Narodowego Centrum Kultury jest ponadto druk dwóch zwycięskich prac w formie książek oraz opracowanie tekstów w postaci e-booków.

Laureaci Konkursu:

W I kategorii wiekowej (11-14 lat):

I miejsce – Barbara Kośmiej-Odnous, za powieść Pole wzlotu
II miejsce – Krzysztof Miśdzioł, za powieść Boisko 1918
II miejsce – Sylwia Maria Gil za powieść Odnaleźć Skarb

W II kategorii wiekowej (15-18 lat):

I miejsce – Jacek Inglot, za powieść Operacja „Komendant”. Misja w czasie
II miejsce – Katarzyna Ryrych, za powieść Maki na śniegu
III miejsce – Konrad Tomasz Lewandowski, za powieść Pancerne Orlęta
Wyróżnienie: Julia Nowak, za powieść Exit 1918

 

 

fot. materiały prasowe

Kategorie: Nagrody
Tagi: NCK